czwartek, 3 października 2024

Nieskończenie wiele wszechświatów - Michał Heller

Od Einsteina do nieskończoności. 


Kupując tę książkę myślałem, że będzie to pozycja uzupełniająca moją wiedzę na temat teorii wszechświata lub jak kto woli wszechświatów. Było tak podczas czytania większej części tej książki. Niestety doszedłem do rozdziału, którego - aż wstyd się przyznać -  nie ogarnąłem. Chodzi o rozdział opisujący "Wieloświat teorii kategorii." I nie pytajcie mi się o co w tym temacie chodzi bo ja najnormalniej tego nie wiem. :) 


Tym razem nie mam za dużo do powiedzenia na temat tej książki a już na pewno nie chciał bym zabierać stanowiska co do jej zakupu. Można naprawdę dużo się dowiedzieć ale trzeba też posiadać sporo doświadczenia w temacie  żeby tą wiedzę przyswoić. Na pewno nie jest to pozycja dla przeciętnego zjadacza chleba. 


Co kryje się pod pojęciem wieloświata? Czy nasz wszechświat jest tylko jednym z nieskończenie wielu? Gdzie kończy się nauka, a zaczyna twórcza fantazja? Pytanie o wielość (wszech)światów nie jest nowe, ale we współczesnej fizyce powróciło ze zdwojoną siłą. Od kosmologii przez mechanikę kwantową po teorię strun, uczeni coraz śmielej kreślą obraz rzeczywistości, w której oprócz naszego uniwersum istnieją także inne, równie realne wszechświaty. Czy jednak hipoteza wieloświata mieści się jeszcze w granicach nauk empirycznych? Idąc tropem fizyków i filozofów, a także matematyków i logików, Michał Heller przygląda się „kontrowersyjnemu, ale metafizycznie prowokującemu” pojęciu, a właściwie różnym odmianom pojęcia wieloświata. Jak zauważa, pytanie o realność innych wszechświatów, balansujące na krawędzi metody naukowej, jest jednocześnie pytaniem o tożsamość fizyki.



KSIĄŻKA:

Autor: Michał Heller
Tytuł: Nieskończenie wiele wszechświatów
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Ilość stron: 228


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz