piątek, 24 lipca 2020

Messier 9Raczej nie dam rady w tym roku zebrać materiału na pokolorowanie tej fotografii stąd decyzja o opublikowaniu samego kanału luminancji. Pomimo tego, że obiekt nie leży bardzo nisko nad horyzontem to dostęp do niego z obserwatorium ogranicza mi budynek sąsiada.
Gromada kulista M9 - bo o niej mowa, - to obiekt położony w gwiazdozbiorze Wężownika. Jej światło aby dotrzeć do Ziemi przemierzało kosmos przez 25800 lat. Jasność gromady szacowana jest na 7,7 magnitudo. I tu dotarłem do ciekawostki. Pozwólcie, że przytoczę:
"Światło emitowane przez gromadę jest znacznie osłabiane przez pył międzygwiezdny. M9 leży bowiem na skraju ciemnej mgławicy. Jasność gromady jest obniżana o co najmniej jedną wielkość gwiazdową. Biorąc pod uwagę te zjawiska jasność obserwowana M9 (7,7m) odpowiada jasności absolutnej −8,04m, co czyni ją około 120 tysięcy razy jaśniejszą niż Słońce."Co do wspomnianej ciemnej mgławicy to chyba też udało się ją zarejestrować. Na zdjęciu wyraźnie widać ten obszar jako ciemną plamę, na której nie ma gwiazd. To znaczy są ale przysłonięte przez mgławicę. O ile się nie mylę chodzi tu o mgławicę Barnard 64.Dane:
Obiekt: Messier 9
Data: 31-03-2020
Teleskop: SW 150/750
Detektor: ATIK 383L+Mono
Czas: L 22x240sBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza