poniedziałek, 7 stycznia 2019

IC59, IC63

Okolice Gamma Cas


Po długiej nieobecności wreszcie udało mi się coś wyrzeźbić. Cała obróbka to przeprawa iście przez mękę. No ale zacznijmy od początku...Materiał na tę fotografię zbierany był na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku. Na wszystkie kanały L,R,G,B,Ha składa się łącznie ponad 23 godziny akwizycji rozłożone na 5 nocnych sesji. Sprawy nie ułatwiał Księżyc, którego widoczność podczas sesji dochodziła nawet do 77%.Sam kadr to okolice konstelacji Kasjopei. Ten układ gwiazd na niebie zna chyba każdy. Charakterystyczne wielkie "W" to jeden z moich ulubionych gwiazdozbiorów. Fotografowany obiekt znajduje się tuż przy najjaśniejszej gwieździe Gamma Cas. Pozorna bliskość gwiazdy i fotografowanego obiektu miała podobnie jak Księżyc bardzo negatywny wpływ na akwizycję materiału. A teraz o samym kadrze. W jego środkowej części znajduje się mgławica emisyjna IC63. Poniżej widzimy drugą mgławicę emisyjną IC59.  W wikipedii doczytałem, że razem tworzą one obiekt skatalogowany przez Stewarda Sharplessa jako Sh2-185. Jego odległość od Ziemi wynosi zaledwie 600 lat świetlnych. Najjaśniejsza gwiazda w kadrze to oczywiście wspominana wcześniej Gamma Cas. Znajduje się ona nieco bliżej bo w odległości 549 lat świetlnych od nas.
Kończąc chciałbym zwrócić uwagę i poniekąd uświadomić wszystkich nie parzących na co dzień w niebo, że mówimy o naprawdę słabych, ledwo widocznych dla teleskopu obiektach, które dodatkowo znajdują się na bardzo małym obszarze nieba. Dla zobrazowania skali na załączonym obrazku na czerwono zaznaczyłem fotografowany kadr. 


A teraz...  pozostaje tylko wyjść na zewnątrz,  spojrzeć w górę, odszukać Kasjopeę, następnie gwiazdę Gamma Cas, wyostrzyć wzrok i spróbować zobaczyć oby dwie mgławice. ;))) 


Dane:
Obiekt: IC59;  IC63
Data: wrzesień, pażdziernik 2018
Teleskop: SW 150750
Detektor: ATIK 383L+Mono
Czas: L 14x480s; RGB 8x300s (na kanał); Ha 115x600s

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz