niedziela, 4 listopada 2018

Błękitna kropka

Carl Sagan

Po przebrnięciu przez ponad pięciuset stronicową lekturę przyszedł czas na podzielenie się swoimi odczuciami. Książka napisana dość dawno temu. Ja sięgnąłem po nowe wydanie, które ukazało się w tym roku jednak pamiętajmy, że pierwsze wydanie tej książki ukazało się już w 1994 roku. Z tego to właśnie względu urzekła mnie forma przedstawiania niektórych a powiedział bym nawet większości opisywanych w niej aspektów. Autor o takich wydarzeniach jak lot w stronę Plutona czy umieszczenie na orbicie stacji kosmicznej ISS pisze w czasie przyszłym. Obecnie wiemy, że miały one rzeczywiście swoje miejsce w historii. Carl Sagan (1934-1996) zabiera nas w podróż w odległe miejsca układu słonecznego obrazując nam tym samym jakim to jesteśmy "pyłkiem" na tle wielkiego wszechświata. Pasjonująca opowieść o eksploracji Układu Słonecznego oraz szansach na kolonizację kosmosu.

Przyszłe pokolenia będą spoglądać wstecz na naszą epokę jako czas, w którym ludzka rasa wreszcie w radykalny sposób pokonała nową granicę – kosmiczną przestrzeń. W swojej książce Sagan śledzi romantyczną historię naszego startu w kosmos i ocenia przyszłość, która otworzy się przed nami, kiedy już skolonizujemy nasz system planetarny i wyruszymy dalej, do odległych galaktyk. Autor niezwykle sugestywnie udowadnia, że eksploracja i osiedlenie się człowieka na innych światach, w tym także zaludnienie nieznanych jeszcze galaktyk, nie jest ani fantazją, ani luksusem, ale raczej koniecznym warunkiem przetrwania ludzkiego rodzaju.

"Fascynująca... Zapadająca w pamięć... Odkrywcza... Być może najlepsza z książek Sagana!"
"The Washington Post"

Książkę zdecydowanie polecam wszystkim miłośnikom astronomii. Zapewniam, że wieczory spędzone z tą lekturą na pewno nie będą stratą czasu a myślę, że potwierdzą to osoby, które tę książkę już przeczytały.


KSIĄŻKA:
Autor: Carl Sagan
Tytuł: Błękitna kropka -  NOWA
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 564

1 komentarz:

  1. Bardzo fajna książka, super wydanie + dużo kolorowych zdjęć. Bałem się, że będzie nieaktualna, ale czyta się ją jakby była napisana rok temu. Polecam :)

    OdpowiedzUsuń