sobota, 8 lutego 2020

Messier 50

"Małymi kroczkami ale do przodu." Tak chyba najtrafniej mogę określić moją messierową kolekcję. Obiektów do zaliczenia coraz mniej a i dostępność do kolejnych M-ek z mojej lokalizacji jest coraz trudniejsza. Nie mniej jednak kilka uda się jeszcze ustrzelić. Potem pozostanie już tylko wybór innej lokalizacji, tak, ażeby mieć dostęp do ciemnego południowego horyzontu. 
Tymczasem, pomimo ograniczonych ram czasowych związanych z zachmurzeniem udało mi się złapać kilka fotonów pędzących do nas z kierunku gwiazdozbioru Jednorożca. To skupisko niebieskich gwiazd w centralnej części kadru to był właśnie  mój kolejny cel. To już 72-gi obiekt z katalogu Messiera, zarejestrowany w moim obserwatorium.
M50 jest gromadą otwartą czyli po prostu nieregularnym skupiskiem gwiazd. Gromada ta znajduje się w gwiazdozbiorze Jednorożca. Światło z tego obiektu przemierzało kosmos przez 3100 lat, ażeby finalnie wylądować na matrycy detektora i tym samym odkryć przed nami piękno tego obiektu. Jasność gromady wynosi 5,9 magnitudo, tym samym dla obserwatorów M50 wizualnie dostępna jest już przy użyciu niewielkiej lornetki.


Dane:
Obiekt: Messier 50
Data: 16,21,24-01-2020
Teleskop SW 150/750
Detektor: ATIK 33L+Mono
Czas: L 24x180s; RGB 10x180s (na kanał)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz