niedziela, 17 grudnia 2017

Milczenie Gwiazd

Poszukiwania Pozaziemskiej Inteligencji

Tytuł książki kojarzy mi się z tym co w tej chwili dzieje się na niebie. Praktycznie przez cały czas zasłonięte jest grubą warstwą chmur więc zamiast teleskopu do ręki proponuję wziąć lekturę. Proponuję Wam tą, którą ostatnio przestudiowałem. 


W 1950 r. Frank Drake skierował radioteleskop ku gwiazdom w nadziei, że uda mu się odebrać sygnały pochodzące od obcych cywilizacji. W ten sposób zaczął się jeden z najśmielszych naukowych projektów w historii – SETI. Jednak mimo, iż od tamtego czasu nieustannie nasłuchujemy w oczekiwaniu na wiadomość od pozaziemskiej inteligencji, jedyną odpowiedzią jest tajemnicza cisza – tajemnicza, ponieważ wielu naukowców jest głęboko przekonanych, że Wszechświat musi wręcz kipieć życiem. Czy to możliwe – zastanawia się Paul Davies – że szukamy w złym miejscu, w nieodpowiednim czasie, w niewłaściwy sposób?

Uczestniczący w programie SETI od trzech dekad Paul Davies przewodzi SETI Post – Detection Taskgroup, której zadaniem jest opracowanie działań na wypadek gdybyśmy rzeczywiście zyskali dowody na istnienie pozaziemskiej cywilizacji. Davis uważa, że dotychczasowe poszukiwania zawiodły, ze względu na antropocentryczny sposób myślenia naukowców, wierzących, że obcy muszą wyglądać, myśleć i zachowywać się tak samo, jak my. W swojej błyskotliwej i prowokującej książce „Milczenie gwiazd” analizuje dotychczasowe badania i stara się odgadnąć, w jaki sposób może próbować komunikować się z nami pozaziemska inteligencja i jak powinniśmy odpowiedzieć na jej wezwanie. 
KSIĄŻKA:
Autor: Paul Davies
Tytuł: Milczenie gwiazd - Poszukiwania pozaziemskiej inteligencji
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka. 
z serii: Na ścieżkach nauki. 
Ilość stron: 328


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz