sobota, 28 października 2017

π

Biografia najbardziej tajemniczej liczby na świecie.Jako, że temat gorący bo właśnie skończyłem tą lekturę napiszę kilka słów o tej książce. Przed zakupem zastanawiałem się ileż można pisać o liczbie π -320 stron? Okazuje się, że można. :)


Biorąc pod lupę poszczególne rozdziały moje odczucia co do treści są mieszane. Przez kilkanaście stron wieje nudą po to ażeby za chwilę zaskoczyć czytelnika jakimś newsem, o którym nie miał pojęcia. Za chwile znów obliczenia, wzory, bla, bla, bla i trach! Wielkie WOW!


W gruncie rzeczy nie do końca wiem jak odnieść się do całości. Jeżeli ktoś lubi matematykę i naprawdę chce poznać genezę i zagwozdki związane z liczbą π to może poświęcić tej książce trochę czasu. Ja bynajmniej chyba drugi raz bym do niej nie usiadł aczkolwiek dzięki niej dowiedziałem się bardzo dużo ciekawych rzeczy dotyczących tej tajemniczej liczby.Od Autora.

Każdy słyszał o liczbie Pi. Niektórzy pamiętają nawet niektóre wzory, w których występuje, takie jak 2Pir albo Pir2. Jednak Pi jest czymś znacznie więcej niż tylko jedną ze stałych matematycznych to klucz do świata tajemnic, które fascynowały matematyków od starożytności po dzień dzisiejszy. Liczba Pi stanowiła zagadkę dla całych pokoleń uczonych, którzy próbowali ją zdefiniować, ustalić jej wartość i wyjaśnić, dlaczego pojawia się w zaskakujący sposób w tak wielu różnych dziedzinach.
Nie bez powodu zainteresowanie liczbą Pi urosło niemal do kultu, którego przejawami są niezliczone dyskusje i publikacje, światowy ranking osób, które zapamiętały najwięcej cyfr rozwinięcia , a także obchodzony 14 marca dzień liczby .
W swojej książce, Pi. Biografia najbardziej tajemniczej liczby na świecie, Alfred S. Posamentier i Ingmar Lehmann opowiadają niezwykłą historię najniezwyklejszej z liczb, odkrywając przed czytelnikami jej piękno i wyjaśniając, dlaczego przez wieki inspirowała zarówno profesjonalnych matematyków, jak i amatorów.

KSIĄŻKA: 
Autor: Alfred S. Posamentier, Ingmar Lehmann
Tytuł: π - Biografia najbardziej tajemniczej liczby na świecie.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka. 
z serii: Na ścieżkach nauki. 
Ilość stron: 280
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz