No to teraz o tym co w kadrze udało się uchwycić. I tu może być ciekawie. To dwa całkiem różne obiekty. Jedyne co je łączy to podobny rozmiar kątowy na niebie. Rozpatrując rozmiary rzeczywiste, rozbieżność jest ogromna! (niestety nie udało mi się poszukać informacji na temat rzeczywistych rozmiarów tych tworów kosmosu)
A więc zacznijmy od tego, który jest bliżej, czyli od M97 zwanej także Sową. Jest to mgławica planetarna czyli obłok gazu i pyłu gwiezdnego powstałego wskutek nagłej ekspansji zewnętrznych warstw gwiazdy.. W centralnej jej części dopatrzeć możemy się Białego Karła czyli mówiąc krótko tego, co zostało z gwiazdy po wypaleniu paliwa jądrowego. Obiekt oddalony jest od Ziemi o 2600 lat świetlnych a jasność szacowana jest na 9,9 mag.
Obiekt drugi to galaktyka spiralna znajdująca się w odległości 45 milionów lat świetlnych od nas. Podobnie jak M97 znajduje się w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. Jasność obiektu wynosi 10,1 magnitudo.
Oczywiście na zdjęciu znajduje się jeszcze całe mnóstwo drobnych galaktyczek ale ich skatalogowaniem zajmę się w późniejszym czasie.
Dane:
Data: 23-02-2014
Obiekty: Messier 97 i Messier 108
Teleskop: SW 150/750
Detektor: Canon 450D Mod.
Czas: 19 x 600s
ISO 800
Szymek, pięknie.
OdpowiedzUsuńDziękuję.
UsuńAle żeś przywalił. Bardzo Mi się podoba.
OdpowiedzUsuńRównież bardzo dziękuję.
Usuń