niedziela, 13 kwietnia 2014

Łańcuch Markariana

czyli M84 i M86 wraz z sąsiadkami.Wreszcie udało się zorganizować wolną chwilę i przysiąść przy obróbce. No to króciutko na temat fotografowania. Materiał na to zdjęcie zbierany był w Zatomiu a jak wiadomo pogoda nas tam nie rozpieszczała. Noc była mglista. Dodatkowo wynikły problemy z osiowością wyciągu co przełożyło się na jakość kadru. Powiedzmy sobie szczerze. Do ideału to tej fotce dużo, dużo brakuje. Ale jak to mówią: "lepszy wróbel w garści... "Teraz o tym co tam widać. A widać wiele!
Na początek zacznę od tego, że widoczna na zdjęciu grupa galaktyk znajduje się w gwiazdozbiorze Panny. Zarejestrowane obiekty to jak pisałem wcześniej galaktyki z katalogów M oraz NGC. Grupa układa się na nieboskłonie w charakterystyczny łuk.
Pozwólcie, że tym razem nie będę opisywał wszystkich obiektów. Było by sporo pisania. W tabeli poniżej przedstawie jedynie ich jasności i odległości.I jeszcze kilka cropów wybranych fragmentów zdjęcia.Oprócz tych najjaśniejszych obiektów kadr kryje całe mnóstwo tak zwanych "kłaczków", czyli malutkich galaktyczek rozsianych na całej fotografii. Do ich identyfikacji (pisałem już o tym kiedyś) używam programu AFA Piotrka Brycha. Dopiero głębsza analiza zdjęcia pokazuje ile tego tam jest!!!
To niesamowite jaki dystans pokonały fotony zanim uderzyły w matrycę aparatu! Chcieli byście policzyć ile to kilometrów?! Pomogę:
Przypominam, światło przemieszcza się z prędkością 300000km/s
300000km x 60s x 60min x 24h x 365dni i już wiemy ile przebyło w ciągu roku. Wystarczy przemnożyć to przez ilość lat jakie potrzebuje światło do dotarcia do obiektu (w przypadku M84 będzie to 60 milionów) i już mamy wynik. Przeliczyliście???

Na koniec dodam jeszcze tylko, że podczas analizy zdjęcia wpadłem na jeszcze kilka obiektów, ale na ich weryfikację potrzebuję trochę więcej czasu. Wkrótce na pewno o nich napiszę.

Dane:
Data: 24-03-2014
Obiekt: Łańcuch Markariana
Teleskop: SW 150/750
Detektor: Canon 450D mod
Czas: 21 x 600s
ISO 800

4 komentarze:

 1. Szymon , taka fotka mi się marzy , ale od marca nie mam pogody żeby je cyknąć na szeroko , dobrze że mogę popatrzeć na takie piękne fotki .

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki Kacper za miłe słowa. Choć jak pisałem, nie do końca jestem zadowolony z jakości materiału.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie wyszło Szymon - warunki jakie były, takie były. Pooglądałem uważniej ostatni fragment i z pomocą SDSS udało mi się na szybko znaleźć gwiazdki słabsze niż 19mag i galaktykę odległą o 2.2mld lat świetlnych! Myślę że jest szansa na więcej jak się przejrzy materiał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to już jest coś extra. Myślę, że uśmiechnę się do Ciebie ażebyś przy chwili czasu pokazał mi " step by step" jak korzystać z tego serwisu. Szkoda, że nie pomyślałem o tym na zlocie. Było by zdecydowanie łatwiej.

   Usuń