poniedziałek, 30 grudnia 2013

NGC 2237

Mgławica Rozeta
Na obecną chwilę ciężko wbić się w lukę między chmurami i upolować cokolwiek, dlatego tym bardziej cieszę się, że coś tam się zarejestrowało. To jedno z pierwszych moich zdjęć mgławic po modyfikacji aparatu. Ten piękny czerwony obiekt przypominający różę to mgławica Rozeta.Na pierwszy rzut obiekt wydaje się przyjemny dla oka. Jednakże oceniając go bardziej profesjonalnie nie jest już tak kolorowo. O, chociażby ta gwiazdka na fragmencie zdjęcia obok. Tej czerwonej obwoluty w ogóle nie powinno tam być.


Co do czasów ekspozycji, te 180s, które ustawiłem to zdecydowanie za mało! Czas na naświetlanie jednej klatki powinien wynosić około 600s. Niestety przez świecący Księżyc przy 300s u mnie wszystko było już białe. (prześwietlone) Ratując zdjęcie podbiłem troszkę kanał R (red) stąd ten czerwony zafarb przy gwiazdach.


Na Forum, którego jestem członkiem padła także sugestia zmniejszenia nasycenia stąd wersja druga - delikatnie stonowana. 
No to teraz o Rozecie.
Obiekt został nazwany tak ze względu na swój kształt przypominający różę. NGC 2237 to mgławica emisyjna znajdująca się w gwiazdozbiorze Jednorożca. Odległość jej od Ziemi wynosi 5000 lat świetlnych a jasność obserwacyjna to około 9 magnitudo.Dodatkowo możemy zwrócić uwagę na zaznaczoną część kadru. Te gwiazdy to Gromada Otwarta NGC 2244 o jasności obserwowalnej 4.8m czyli dostrzegalne nieuzbrojonym okiem. Jako ciekawostkę dodam, że gwiazdy te powstały z materii mgławicy Rozety!
Dane
Data: 9-12-2013
Obiekt: NGC 2237
Teleskop: SW 150/750
Detektor: Canon 450D Mod.
Czas: 18x180s
ISO 800

6 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Druga wersja dla mnie lepsza . Teraz to tylko czekać na pogodę i palić po 600s , aż boje pomyśleć co to będzie za efekt .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaa, Tylko ta pogoda! Teraz wyczekuję bezchmurnego nieba bo Krabik rozpoczęty...

   Usuń
 3. Fajnie przygotowana publikacja . A Rozeta genialnie uchwycona BRAWO Szymon

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie mogę Szymon! Ale wywaliłeś z grubej rury! Przepiękne zdjęcie.Tak ta druga wersja chyba lepsza. Gratuluje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Panowie, Dziękuje za komentarze. Takie pozytywne opinie motywują do działania.

  OdpowiedzUsuń