sobota, 13 października 2012

IV Zlot Miłośników Astronomii


 

ZATOM 22-25.03.2012
Zatom, mała miejscowość nieopodal Drawna. To właśnie tam dwa razy w roku spotykają się amatorzy nocnego nieba. 

 

 
 
IV Zlot Miłośników Astronomii to zarazem pierwszy zlot, w którym uczestniczyłem. To właśnie tam poznałem osobiście wielu wspaniałych ludzi pasjonujących się astronomią. Atmosfera zlotu przerosła moje najśmielsze oczekiwania a sprzęt, przez który miałem okazję oglądać nieboskłon… Hmmm... Nie nazwał bym go amatorskim.
 
 

 
 
 
 


Słoneczna pogoda dopisywała w dzień a nocą bezchmurne niebo sprzyjało obserwacjom.Ten sympatyczny koleś to Mariusz. Właśnie pokazuje mi swoje zabawki. On też ma bzika na punkcie astronomii.A to już chyba jedyny w Polsce a może i na Świecie teleskop na kółkach. Trzeba przyznać, że rozwiązanie jest oryginalne i bardzo ułatwia przemieszczanie teleskopu. Dodam, że jego waga to kilkadziesiąt kilogramów.A tak wyglądł plac po zapadnięcu zmroku. Poruszając się pomiędzy rozstawionymi teleskopami trzeba było uważać ażeby któregoś nie zahaczyć. Nie wspomnę nawet co by się stało gdyby ktoś przypadkiem rozłączył któryś z przewodów. Dosięgnął by go zapewne gniew niektórych astrofotografów. :-)
 


 
 
 

 
 
Poniżej Zdjęcie przedstawiające "armatę" jednego ze zlotowiczów. Ta niebywała konstrukcja to "TAURUS" z 16'' lustrem. Pod względem optyki ten sprzęcior ma naprawdę niezłego powera!!!
 
 
 
Ciekawymi punktami zlotu były prelekcje przygotowane przez zlotowiczów. Tutaj akurat omawiany jest temat obróbki w astrofotografii. Wykład bardzo ładnie przygotowany przez kolegę Tadka.

 
 
 
 

Jeżeli ktoś nie nasycił się pięknymi widokami nieba w nocy mógł w dzień podziwiać ładne widoki przez lornetki. W niektórych przypadkach można nawet by rzec przez lornety!


 
 
 
 


Taka Synta z 12'' lustrem i dobrym okularem w połączeniu z wiedzą Dariusa który perfekcyjnie wyszukiwał przeróżne obiekty na niebie to całkiem niezłe zestawienie. Można przy tym było nacieszyć oko pięknymi widokami.


Czasami trzeba było jednak spocząć na chwilę i odetchnąć. Cała impreza dostarczała bowiem wielu niesamowitych wrażeń. Niestety nie jestem w stanie w jednym poście przedstawić wszystkiego co działo się na zlocie.  Dodam jeszcze tylko, że odwiedziła nas Pani redaktor z lokalnej gazety. Artykuł poniżej.


 

Na koniec kilka moich zdjęć przy różnego typu teleskopach.
 
 


 
 
 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz