Po długiej nieobecności wreszcie udało mi się coś wyrzeźbić. Cała obróbka to przeprawa iście przez mękę. No ale zacznijmy od początku...
Materiał na tę fotografię zbierany był na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku. Na wszystkie kanały L,R,G,B,Ha składa się łącznie ponad 23 godziny akwizycji rozłożone na 5 nocnych sesji. Sprawy nie ułatwiał Księżyc, którego widoczność podczas sesji dochodziła nawet do 77%.
Sam kadr to okolice konstelacji Kasjopei. Ten układ gwiazd na niebie zna chyba każdy. Charakterystyczne wielkie "W" to jeden z moich ulubionych gwiazdozbiorów. Fotografowany obiekt znajduje się tuż przy najjaśniejszej gwieździe Gamma Cas. Pozorna bliskość gwiazdy i fotografowanego obiektu miała podobnie jak Księżyc bardzo negatywny wpływ na akwizycję materiału.
A teraz o samym kadrze. W jego środkowej części znajduje się mgławica emisyjna IC63. Poniżej widzimy drugą mgławicę emisyjną IC59. W wikipedii doczytałem, że razem tworzą one obiekt skatalogowany przez Stewarda Sharplessa jako Sh2-185. Jego odległość od Ziemi wynosi zaledwie 600 lat świetlnych. Najjaśniejsza gwiazda w kadrze to oczywiście wspominana wcześniej Gamma Cas. Znajduje się ona nieco bliżej bo w odległości 549 lat świetlnych od nas.
Kończąc chciałbym zwrócić uwagę i poniekąd uświadomić wszystkich nie parzących na co dzień w niebo, że mówimy o naprawdę słabych, ledwo widocznych dla teleskopu obiektach, które dodatkowo znajdują się na bardzo małym obszarze nieba. Dla zobrazowania skali na załączonym obrazku na czerwono zaznaczyłem fotografowany kadr.
A teraz... pozostaje tylko wyjść na zewnątrz, spojrzeć w górę, odszukać Kasjopeę, następnie gwiazdę Gamma Cas, wyostrzyć wzrok i spróbować zobaczyć oby dwie mgławice. ;)))
Dane:
Obiekt: IC59; IC63
Data: wrzesień, pażdziernik 2018
Teleskop: SW 150750
Detektor: ATIK 383L+Mono
Czas: L 14x480s; RGB 8x300s (na kanał); Ha 115x600s
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz