Historia

 

 
Moja przygoda z Astronomią

Kiedy to się tak naprawdę zaczęło? Tego nie wie nikt. Od najmłodszych lat fascynowało mnie niebo. Lubiłem wieczorami wpatrywać się w księżyc, gwiazdy, zadając sobie pytania: „Jak one są daleko?” ,„Co to za gwiazda tak jasno świeci?”,  „Co tam tak naprawdę jest?”.  Moim marzeniem od zawsze było mieć swój własny teleskop. Niestety w okresie nauki, posiadając tylko drobne kieszonkowe były to tylko nierealne marzenia…  
 

 
 

Kiedy rozpocząłem pracę i nareszcie doczekałem się własnego źródła dochodu postanowiłem odłożyć trochę gotówki i zainwestować w jakiś używany sprzęt optyczny. Dodam jeszcze, że w tamtych czasach takie zabawki były bardzo drogie.
 
 

I stało się! W roku 2001 kupiłem swój pierwszy  teleskop firmy Uniwersał.  Newton 120/900.  Pamiętam pierwsze spojrzene przez niego na księżyc. Niezapomniany widok… A kiedy po raz pierwszy ujrzałem pierścienie saturna… Wow!!!  Zaparło mi dech w piersiach. Można śmiało powiedzieć, że marzenia się spełniły.
 
 
Jakiś czas temu kiedy przeglądałem w internecie zdjęcia o tematyce astro zabłysła mi w głowie myśl. „A może by tak spróbować swoich sił w astrofotografii?”  Zacząłem drążyć temat. Szukałem i czytałem, czytałem i szukałem, zbierałem informacje.  W końcu postanowiłem. „To jest to co chcę robić…” Wiązało się to z kolejnymi inwestycjami  gdyż do astrofotografii używa się całkiem innego sprzętu niż do obserwacji.
 
 
 
 
 
 
Z biegiem czasu poznawałem wielu wspaniałych ludzi, którzy także pasjonują się astronomią. Korespondujemy na forach, spotykamy się na Zlotach Astronomicznych, pomagamy sobie w rozwiązywaniu problemów. Dziś chcę podzielić się z Wami informacjami o tym czym się zajmuję, pokazać efekty swojej pracy a może nawet uda mi się zaszczepić w kimś chęć poznawania bezkresu nieba.


 


Zapraszam do częstego odwiedzania mojej strony. Mam nadzieję, że zgromadzone tu materiały Wam się spodobają a informacje, które przeczytacie okażą się  przydatne.
 
7 komentarzy:

 1. Hej tu Przemo poznaliśmy się na zlocie byłem teraz pierwszy raz dla skojarzenia przypmnę Tobie że też jestem posiadazem uniwersala .moj nick pmamot na naszym forum a swoją drogą fajnie zrobiłeś tą stronę choć widać że stronka dopiero raczkuje . Będzie dobrze.Pozdrawaim

  OdpowiedzUsuń
 2. Jasne, że Cię pamiętam! A dlaczego by nie?

  pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szymek, ten cały opis mógłbym skopiowac i wkleic do mojego bloga i nie było by w tym kszty kłamstwa:) Pozdrawiam, Mariusz :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W tej całej astronomii jest jakaś magiczna siła, która wciąga wszystkich co przynajmniej raz w życiu spojrzeli w niebo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Grunt to dążenie do celu i spełnianie marzeń.

  OdpowiedzUsuń
 6. Też zajmuje się amatorsko obserwacją nieba. Mam nadzieję, że poznamy się kiedyś na jakimś zlocie astronomicznym.

  PAWEŁ

  OdpowiedzUsuń