piątek, 14 września 2018

NGC 6811

Dziura w Gromadzie



To była piękna majowa noc. Niebo usłane gwiazdami, gdzieniegdzie pałętające się zagubione cirrusy. Wszystko pięknie, ładnie ale ja nie mam pomysłu na cel. Noce krótkie a pogoda niepewna więc nie ma co rozpoczynać eskapady z jakąś mgławicą, na którą poświęcić trzeba zapewne kilkanaście godzin. 



Otwieram program Stellarium, on w takich sytuacjach przeważnie okazuje się być pomocny. Po dłuższej chwili przeglądania gwiazdozbiorów moją uwagę przykuwa dziwna nazwa - "Dziura w gromadzie." Pierwsze słyszę taką nazwę w związku z tym dopytuję wujka Google o ten obiekt. Po szybkiej analizie wszystkich za i przeciw dochodzę do wniosku, że ten target mi odpowiada. 



Już po krótkiej chwili dach obserwatorium zaczyna się odsuwać, kilkadziesiąt sekund później teleskop obraca się tak, ażeby ostatecznie spojrzeć w kierunku gwiazdozbioru Łabędzia. Po kilkunastu minutach na komputerze pojawia się pierwsza nieobrobiona jeszcze klatka. Niestety nie kwalifikuje się do dalszej obróbki gdyż jak pewnie zauważyliście kadr przeciął jakiś przelatujący obiekt. Dalej już było z górki. Na dysk spływało zdjęcie za zdjęciem, które finalnie połączone ze sobą utworzyły przedstawiana dziś fotografię. Na ten obiekt przeznaczyłem dwie noce.



NGC 6811 to gromada otwarta położona w gwiazdozbiorze Łabędzia. Ze względu na specyficzne rozmieszczenie gwiazd nazwana została "Dziurą w gromadzie" (ang. Hole in a Cluster) Gromada oddalona jest od Ziemi o 4000 lat świetlnych a jasność jej wynosi 6,8 magnitudo.





Dane:
Data 18,19-05-2018
Obiekt NGC6811 
Teleskop SW 150/750
Detektor ATIK 383L+Mono
Czas L 36x180s; RGB 9x180s (na kanał)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz