wtorek, 14 lutego 2017

Dalej niż boska cząstka.
Tym razem nie będę rozwodził się na temat tego co możemy znaleźć w tej książce. Myślę, że najlepiej zareklamuje się tu sam autor. Ode mnie tylko tyle, że aby przebrnąć przez zawiłe treści związane z cząstkami elementarnymi, rozpędzaniem ich do niesamowitych prędkości przez ogromne akceleratory proponuję najpierw przestudiować tą lekturę.


4 lipca 2012 roku zespół naukowców pracujących w Wielkim Zderzaczem Hadronów, ogłosił odkrycie długo poszukiwanego bozonu Higgsa – znanego również jako „boska cząstka”. 14 marca 2013 roku CERN potwierdził odkrycie. Ta nieuchwytna cząstka subatomowa tworzy pole, które przenika cały Wszechświat, nadając masy cząstkom elementarnym, będącym podstawowym budulcem wszystkiego w znanym nam świecie. 
Zatem – co dalej? Odkrycie, chociaż niezwykle ważne, przyniosło nowe pytania, spośród których najważniejsze brzmi: „Kto zamówił boską cząstkę i co chciał przez to powiedzieć?”.
W tych fascynujących rozważaniach na temat przyszłości fizyki cząstek elementarnych, dwóch wybitnych fizyków omawia znaczenie bozonu Higgsa oraz zastanawia się nad implikacjami jego obecności we Wszechświecie. 
Podejmując temat tam, gdzie laureat Nagrody Nobla Leon M. Lederman zakończył swój słynny bestseller „Boska cząstka", Lederman i Christopher T. Hill wyjaśniają, co będzie dalej, oraz omawiają kluczowe problemy, jakie będą zaprzątały głowy fizyków w nadchodzących latach. Dlaczego naukowcy byli przekonani, że musi istnieć coś takiego jak bozon Higgsa? Jakie nowe cząstki, siły i prawa fizyki kryją się w obszarach leżących dalej niż „boska cząstka”? Czym są składniki otaczającego nas Wszechświata? 
Autorzy, w przemyślanym, zabawnym i przejrzystym stylu, z którego są znani, przedstawiają nam intrygujące zagadnienia, które wiodą naukowców wciąż dalej, w głąb samej istoty natury. 
KSIĄŻKA: 
Autor: LeonLederman, Christopher Hill
Tytuł: Dalej niż boska cząstka.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka. z serii: Na ścieżkach nauki. 
Ilość stron: 408

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz