piątek, 4 listopada 2016

Niezwykłe Liczby Fibonacciego

Piękno Natury i Potęga Matematyki.
Jak wszystkim wiadomo temat astronomii zajmuje u mnie czołowe miejsce pod względem zainteresowań. Jednakże dziś będzie ciut inaczej. Zaciekawiła mnie bardzo książka Posamentiera i Lehmanna pod tytułem "Niezwykłe liczby Fibonacciego." Nie zdawałem sobie sprawy jak interesujący i intrygujący jest ciąg liczb o którym mowa. Książkę przebrnąłem praktycznie w kilka wieczorów. Zdecydowanie polecam! Gwarantuję, że nie jedna przeczytana tam informacja zdziwi Was i zaskoczy.

A jak tą książkę reklamuje "Pruszyński"?

Ciąg Fibonacciego jest najczęściej spotykanym i najbardziej intrygującym uporządkowanym ciągiem liczb w matematyce. Niezliczone przykłady jego występowania w naszej rzeczywistości stanowią zadziwiający dowód na głęboko matematyczny charakter podstawowych praw natury. 
Dwaj wykładowcy matematyki – Alfred Posamentier i Ingmar Lehmann – wykazując się godną podziwu przenikliwością i umiejętnością przekazywania wiedzy, zabierają nas w zapierającą dech w piersiach podróż, pokazując wprost nieprawdopodobną liczbę rozmaitych przykładów obecności ciągu Fibonacciego oraz powiązanej z nim zasady złotego podziału. 

Omawiają wyczerpująco również prawie nieograniczone zastosowania ciągu Fibonacciego w matematyce. Geometria, teoria liczb, rachunek prawdopodobieństwa, algebra i trójkąt Pascala to tylko niektóre zagadnienia matematyczne, gdzie przydatna okazuje się znajomość liczb Fibonacciego. 

Niezwykłe liczby Fibonacciego” to fascynująca, lekko i błyskotliwie napisana książka, dzięki której czytelnik będzie mógł się w pełni zachwycić prawdziwą elegancją matematyki oraz jej niesamowitymi przejawami w otaczającym nas świecie.

KSIĄŻKA
Autor: Alfred Posamentier i Ingmar Lehmann
Tytuł: Niezwykłe liczby Fibonacciego.
Wydawnictwo: Pruszyński i S-ka.
z serii: Na ścieżkach nauki.
Ilość stron: 408

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz