czwartek, 17 listopada 2016

NGC 7380


Jest noc 13 listopada 2016 roku. Powietrze choć wydaje się przejrzyste zasnute jest delikatną warstwa mgły. A na niebie? Na niebie wzrok przykuwa Superksiężyc. Przez całą noc jest bardzo jasno. Czy w takich warunkach można coś sfotografować? Postanowiłem spróbować,

Efekt końcowy moich zmagań okazał się bardzo mizerny. Powiedzmy sobie wprost - żenada. Nie, żebym się tłumaczył ale wpływ na to miało wiele negatywnych czynników:
a) naturalnych
- mgła
- Superksiężyc
b) techniczych
- brak flatów
- brak filtra Ha
Dodam, i zapewne się powtarzam ale są to moje początki zabawy w zestawieniu kamera+LRGB. Jak tylko pogoda pozwoli stawiam sobie za cel nazbieranie dużej ilości materiału i szlifowanie obróbki.

Mimo wszystko wypadało by napisać co się zarejestrowało. NGC 7380 to gromada otwarta znajdująca się w gwiazdozbiorze Cefeusza. (Dla mniej zorientowanych - to te niebieskie gwiazdy) jak widać zarejestrował się także obłok gazu i pyłu gwiezdnego okalający tą gromadę. Ten twór to tak zwana mgławica Czarodziej. Gdybym dysponował filtrem Ha obraz jej był by zdecydowanie lepszy. Tu niestety muszę zadowolić się taką tylko mgiełką. Odległość obiektu od Ziemi to zaledwie 7247 lat świetlnych. Gwiazdy świecą z jasnością 7,2 magnitudo.

Dane:
Data: 13-11-2016
Obiekt: NGC 7380 + Mgławica Czarodziej
Teleskop: SW 150/750
Detektor: ATIK 383L+ Mono
Czas: L 32x300s; RGB 10x300s na kanał

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz