czwartek, 13 października 2016

Filtry LRGB

Zrobiło się kolorowoKto czytał, ten wie, że niedawno stałem się posiadaczem tak zwanego koła filtrowego służącego jak sama nazwa wskazuje do zmiany filtrów. Samo koło niczemu nie posłuży dlatego kolejną moją inwestycją był właśnie zakup filtrów.
Filtry, na które się zdecydowałem to 36mm szkiełka Baadera. Cały zestaw składa się z czterech filterków ukrytych w tajemniczej nazwie LRGB. To może po kolei.


Filtr L (luminacji) - blokuje promieniowanie IR UV przepuszczając około 98% światła w obrębie całego widocznego spektrum. Zabieg ten ma na celu usunięcie zbędnego sygnału, który ma negatywny wpływ na rejestrowany obraz. Załączony obrazek całego widma dokładnie obrazuje działanie filtra.
Filtr R (red, czerwony) 
Filtr G (green, zielony)
Filtr B (blue, niebieski)

Każdy z tych filtrów przepuszcza tylko tą część spektrum, która zawiera informację o danym kolorze. połączenie zdjęć monochromatycznych z tych trzech filtrów daje kolorowy obraz. To właśnie dlatego przy użyciu kamery mono możemy fotografować Wszechświat w kolorze.


To tak pokrótce o filtrach. Cały zestaw jest już złożony i czeka w obserwatorium za bezchmurnym niebem. Mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu uda się zebrać trochę fotonów. 

1 komentarz: