środa, 27 lipca 2016

HIGGS - Odkrycie Boskiej Cząstki.
Taki to właśnie jest tytuł kolejnej książki, która całkiem niedawno znalazła się w moich zbiorach a którą chcę Wam polecić. Czy warto ją przeczytać? Niech odpowiedzią będzie to, że ja pochłonąłem ją w cztery wieczory. 
Jim Baggott bardzo skrupulatnie i rzeczowo opisuje jak doszło do odkrycia bozonu Higgsa. Dowiadujemy się co działo się przez te wszystkie lata kiedy to setki a może i tysiące naukowców, pracowało nad odnalezieniem tej małej ale jak ważnej dla nauki cząstki...

Pozwólcie, że zacytuję: 

Odkrycie bozonu Higgsa, nazywanego często boską cząstką, wymagało największych i najbardziej kosztownych doświadczeń w historii nauki. Okazało się, że warto było wydać miliardy na budowę Wielkiego Zderzacza Hadronów. Po czterdziestu ośmiu latach od momentu, gdy Peter Higgs sformułował swoje przewidywania dotyczące nowego bozonu i związanego z nim pola, odnaleziono w końcu nieuchwytną cząstkę, dowodząc tym samym, że to pole Higgsa jest odpowiedzialne za powstawanie jednej z najbardziej podstawowych własności fizycznych w naszym Wszechświecie – masy. Wygląda na to, że bardzo dużo zawdzięczamy istnieniu tego pola. To jeden z powodów, dla których bozon Higgsa, czyli cząstkę pola Higgsa, nazwano boską cząstką. 

Odkrycie bozonu Higgsa to także najsilniejszy dowód przemawiający za tym, że Model Standardowy rzeczywiście opisuje podstawową strukturę Wszechświata.
W swojej najnowszej książce Jim Baggott wyjaśnia, co w istocie fizycy odkryli, czym jest pole Higgsa i związana z nim boska cząstka oraz dlaczego ma to tak ogromne znaczenie dla naszej wiedzy o Wszechświecie.

 


KSIĄŻKA:
Autor: Jim Baggott
Tytuł: Higgs. Odkrycie Boskiej Cząstki.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
z serii: Na ścieżkach nauki.
Ilość stron: 272

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz