wtorek, 10 maja 2016

Tranzyt Merkurego

09-05-2016


Wczoraj mieliśmy okazję oglądać spektakularne zjawisko jakim było przejście planety Merkury przez tarczę Słońca. W sieci pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań z tego wydarzenia. Także ja miałem skierowany obiektyw w stronę naszej najbliższej gwiazdy. Co prawda pogoda skutecznie utrudniała oglądanie i rejestrowanie zjawiska ale myślę, że połowicznie się udało. 


Jak zapewne niektórzy widzieli podczas tranzytu "gorące" jeszcze zdjęcia były umieszczane przeze mnie na forum astronomicznym oraz na FB. Dziś już na spokojnie przedstawiam wam kilka zdjęć z tego wydarzenia.


Dodatkowo udało mi się zmontować TimeLapse'a. Jakość nie powala ale jak to zwykłem mówić, pamiątka zostaje. Filmik zobaczyć możecie na YOU TUBE. Wystarczy tu kliknąć.
Na koniec trochę danych. Tranzyt rejestrowałem od godziny 12:59 do 15:17. Po tej godzinie zaczęło padać i zmuszony byłem zamknąć obserwatorium. W tym czasie wykonałem 570 zdjęć, które posłużyły mi do stworzenia timelapse'a. Obróbka i złożenie materiału to kolejne kilka godzin. Radocha z osiągniętego celu - bezcenne.

DANE:
Data: 09-05-2016
Obiekt: Merkury i Słońce
Teleskop: SW 150/750
Detektor: Canon 450D Mod.
Czas: 1/4000s
ISO 100

5 komentarzy:

 1. Zdjęcia super , widać że nie tylko u mnie padało :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem chmurzyska i deszcz przeszkadzały w całej Polsce. Chyba nie ma nagrania, na którym bez zakłóceń można zobaczyć cały tranzyt.

   Usuń
 2. Elegancko Szymon, dzięki za nagranie tranzytu Merkurego. Niestety ominęła mnie możliwość podziwiania tego zjawiska na żywo. Zdjęcia też bardzo fajne.
  Pozdrawiam Rafał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Rafał. Troszkę szkoda, że nie udała się rejestracja aż do zachodu Słońca. No ale jak to mówią: Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. :-)

   Usuń
 3. Ładna obróbka . Doskonale widać tak zwaną skórkę pomarańczy . Niestety przyciemna się obrys tarczy. Najwyraźniej w tym okolicach światło jest już słabsze. SUPER FOTKI SZYMEK Gratulacje .

  OdpowiedzUsuń