piątek, 29 kwietnia 2016

Tranzyt Merkurego

 Już 09.05.2016
Już niebawem bo 9 maja dojdzie do niecodziennego zjawiska. Przez kilka godzin przed tarczą Słońca przewijać się będzie mała kuleczka. Ów obiekt to nic innego jak Merkury. W Polsce zjawisko obserwować możemy od godziny 13.12 aż do zachodu Słońca. Jak obserwować?
Oczywiście pod żadnym pozorem nie patrzeć bezpośrednio na Słońce. Z racji tego, że Merkury to najmniejsza planeta US raczej ciężko nam będzie ją wypatrzeć bez odpowiedniego sprzętu. Musimy użyć lornetki z dużym powiększeniem lub teleskopu. Sprzęt wyposażony musi być oczywiście w odpowiednie filtry. (Folia ND5 lub ND 3,8) bo w przeciwnym wypadku możemy nawet stracić wzrok!Tak więc moi drodzy już 9 maja jeżeli będziecie mieć taką możliwość i odpowiedni sprzęt skierujcie wzrok na naszą najbliższą gwiazdę. Powodzenia.

1 komentarz:

  1. Toż to maleństwo będzie . akurat do pracy idę na 14sta :( . Jednak mam nadzieję że uda mi się jakoś do pracy przyjechać później. Właściwie wystarczy że zarejestruje chociażby początek zjawiska . Dzięki Szymek za przypomnienie :)

    OdpowiedzUsuń