środa, 23 marca 2016

Zamienił Szymek, Canona na...

...Atika


No właśnie, i choć w temacie nie ma rymu to i tak z pierwszych efektów tej zamiany jestem zadowolony. Pokaże wam dzisiaj fotkę a właściwie dwie fotografie. Porównanie tych zdjęć ma na celu pokazanie różnic między fotografią aparatem a dedykowaną kamerą. Oczywiście dochodzi jeszcze czynnik ilości zebranego materiału czy umiejętności obróbki, który w moim przypadku przez ostatnie lata nieznacznie wzrósł. O obiekcie widocznym na zdjęciu napiszę tylko tyle, że jest to galaktyka M101 znajdująca się w znanym wszystkim gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. O szczegółach dotyczących obiektu możecie przeczytać w poście z 2013r, w którym to opisywałem w/w obiekt.No to jedziemy.

ZDJĘCIE 1
Data: 4,5-02-2013
Teleskop: SW 150/750
Detektor: Canon 450D
Czas: 10x600s
ISO800ZDJĘCIE 2
Data: 17-03-2016
Teleskop: SW 150/750
Detektor: ATIK 383L+ Mono
Czas 34x600s 
Patrząc z mojej strony jako autora zdjęć widać skok jakościowy. Oczywiście do ideału daleko ale jak na moje możliwości to chyba nie jest źle. Mam nadzieję, że wkrótce uda się zniwelować niedociągnięcia a każde kolejne zdjęcie jakościowo będzie coraz lepsze.

6 komentarzy:

 1. Tylko żałować że tak późno kontrast i detal bez porównania . Teraz dołożysz do pieca !!! I tak trzymać super Szymek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz Przemo, na kamerkę napalony byłem od zawsze. Niestety z wiadomych powodów nie mogłem stać się jej posiadaczem wcześniej.

   Usuń
 2. Super porównanie - jest duża różnica. Pogodnego nieba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Michał. Do zobaczyska na zlocie.

   Usuń
  2. Gratuluję Szymku, ja miałem na taką metamorfozę ochotę od zawsze ale zabrakło odwagi (umiejętności} i poszedłem w Canony jako "bardziej uniwersalne". Teraz już "tylko koni żal..." jak w piosence. Pozdrawiam

   Usuń
  3. Waldku, nigdy nie jest za późno.

   Usuń