niedziela, 20 marca 2016

ATIK 383L+ Mono

Marzenie czy rzeczywistość?Od jakiegoś czasu w obserwatorium testuję nowy sprzęcik. Jest to dedykowana do astrofotografii kamerka ATIK 383L+ Mono. Mam nadzieję, że detektor na dobre zadomowi się w mojej astro-budce. Nie będę się tu rozpisywał na temat parametrów technicznych. Najważniejszą cechą detektora jest to, że wbudowane chłodzenie przetwornika obniża szumy co oczywiście pozytywnie wpływa na jakość zdjęcia. Kamera jest monochromatyczna i bez zastosowania filtrów RGB (których nie posiadam) zdjęcia wykonywane tym sprzętem będą po prostu "czarno-białe". Poniżej zamieszczam krótki opis produktu skopiowany z jednego z astro-sklepów.


Jedna z najnowszych monochromatycznych kamer firmy ATIK wykorzystuje 8 megapikselowy przetwornik Kodak KAF-8300. Jest to najtańsza kamera z tego rodzaju przetwornikiem na rynku, otwierająca przed miłosnikami zaawansowanej astrofotografii zupełnie nowe możliwości. Rozdzielczość obrazu uzyskiwanego z tej kamery wynosi 3362 x 2504, rozmiar piksela to 5.4 um. Na potrzeby kamery stworzono platformę elektroniki ATIK 3. Dzięki tej platformie i systemowi chłodzenia pozwalającemu na schłodzenie przetwornika o 40 stopni względem temperatury otoczenia uzyskano bardzo niskie szumy. Kamera jak większość produktów ATIKa jest bardzo lekka - waży 700g.


Minie jeszcze trochę czasu zanim ujarzmię sprzęt. Jak to zwykle bywa podczas testów co chwilę pojawiają się nowe, nieprzewidziane problemy. Trzymajcie kciuki aby wszystko poszło po jak najmniejszej linii oporu a kolegów z FA proszę o pomoc i wyrozumiałość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz