poniedziałek, 28 września 2015

Zaćmienie Księżyca - 28-09-2015

"Krwawy księżyc"

Zapewne wszyscy z Was słyszeli, ze dziś w nocy, a w zasadzie nad ranem miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca. Oczywiście nie mogłem tego przegapić. Przez całą noc aż do świtu lornetka była w gotowości.


Niestety tym razem nie mogłem pozwolić sobie na fotografię a to z racji tego, że chcąc fotografować to zjawisko musiał bym z całym sprzętem wyjechać poza wieś co z kolei skutkowało by zarwaniem nocy. Nie pozwoliła na to praca! Urlop tego dnia tez nie wchodził w grę. No ale od czego ma się kolegów. Kto mógł to focił! To właśnie dzięki nim możemy dziś oglądać te piękne fotografie.

O zaćmieniu rozpisywał się nie będę. Wiadomo, kiedy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem dochodzi do zaćmienia. To z dzisiejszej nocy było o tyle wyjątkowe, że Księżyc znajdował się w perygeum tzn w najbliższej odległości od Ziemi. W tej fazie zyskuje on miano "Superksiężyca"  Warto dodać, że podczas całkowitej fazy zaćmienia nasz satelita "świecił" krwiście czerwonym kolorem. Przez lornetkę wydawało się, jakby był wklejony na nieboskłon. Ot, taki 3D.


 
Efemerydy dla zaćmienia Księżyca w dniu 28 września 2015 r.

Momenty poszczególnych faz zaćmienia:
01:12 – początek zaćmienia półcieniowego (wejście w półcień Ziemi)
03:07 – początek zaćmienia częściowego (wejście w cień Ziemi)
04:11 – początek zaćmienia całkowitego
04:47 – faza maksymalna zaćmienia
05:23 – koniec zaćmienia całkowitego
06:27 – koniec zaćmienia częściowego (wyjście z cienia Ziemi)
06:37 – zachód Księżyca
07:22 – koniec zaćmienia półcieniowego (wyjście z półcienia Ziemi)
Dla tych, którzy nie widzieli pozostają zdjęcia. Te poniżej jak pisałem wcześniej publikuję dzięki uprzejmości kolegów z FA. Ale nie przejmujcie się. Kolejne całkowite zaćmienie już w roku 2018 a takie jak dzisiejsze czyli zaćmienie Księżyca w perygeum już w 2033r. :-)


 (foto bar)


 (foto Alien)


 (foto Alien)


(foto Alien)


 (foto Destiny)


 (foto Destiny)


(foto Lukasz83)


Więcej zdjęć możecie zobaczyć na Forumastronomiczne.pl w tym temacie.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz