środa, 23 września 2015

IC 1805

Mgławica Serce


Od zlotu minęło już trochę czasu. W pamięci pozostały miłe chwile spędzone ze znajomymi a na dysku komputera pamiątka w postaci plików z sesji astrofotograficznej. Kilka ostatnich dni to właśnie przygotowywanie ostatecznej wersji zdjęcia.
No i jest fotka a na niej... Piękna mgławica IC 1805 znajdująca się w konstelacji Kasjopei. Obiekt oddalony jest od ziemi o 7500 lat świetlnych. Mgławica swoim kształtem przypomina ludzkie serce i stąd właśnie wzięła się jej nazwa. Niestety rozmiar obiektu sprawia, że nie mieści się on cały w kadrze.Jak widzicie, oprócz "Serca" w prawym górnym narożniku znajduje się jeszcze inna mgławica 
NGC 896. Przy głębszej analizie zdjęcia dostrzegłem także skupisko gwiazd. Niestety nie mogłem poradzić sobie przy próbach odszukana tej gromady w bazach danych. Pomogli bardziej doświadczeni koledzy z FA. 
Obiekt to Tombaugh 4. I znów człowiek ciut mądrzejszy. :-)

To tyle o zmaganiach z tym obiektem. Mam nadzieję, że Was nie zanudziłem. Już niebawem kolejne astro fotki, jeżeli oczywiście pogoda pozwoli...
Dane:
Data: 10-09-2015
Obiekt: IC 1805
Teleskop: SW 150/750
Detektor: Canon 450D Mod.
Czas: 18 x 600s 
ISO 800
4 komentarze:

 1. Świetne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZDJECIA JAK NA PANA SPRZENT SA NIEZLE.LECZ CZAS NA LEPSZY,TO MOJA UWAGA,DODAC BY NALEZALO DOBRY KOMPUTER I MONITOR,POWIEDZMY 40 CALI,TO OBRAZY NIESAMOWITE.Korzystam z fotografi NASA,SETI,nawet w czasie rzeczywistym,zdjecie,to tylko pewien fragment kosmosu I tzw.wszechswiata,ale milo zobaczyc panskie dokonania.

   Usuń
  2. Zdaję sobie sprawę, że setup, który posiadam nie jest z najwyższej półki. Być może przesiadka na chociażby dedykowaną do astrofotografii kamerę skutkowała by jeszcze lepszą jakością fotografii. Niestety sprawa opiera się o pieniążki... A tych cały czas jest na taką zmianę za mało.

   Usuń
 2. Świetne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń