wtorek, 4 sierpnia 2015

Perseidy 2015

12/13.08.2015r
Z wyprzedzeniem przypominam o zbliżającej się dużymi krokami "nocy spadających gwiazd." Spektakl ten będziemy mogli podziwiać już 12/13 sierpnia 2015. Co prawda możemy już obserwować aktywność Perseidów aczkolwiek w podanym powyżej terminie przypada jego maksimum. Prognozy są obiecujące. Mówi się nawet o około 80-100 szt/h. 

Jak obserwować? - Nic prostszego. Do obserwacji meteorów nie potrzebujemy żadnego sprzętu optycznego. Wystarczy wygodny leżak i jakiś napój wspomagający relaks. :-) 

Gdzie patrzeć? - Radiant, czyli miejsce na niebie z którego wyłaniają się Perseidy znajduje się w Perseuszu. Nie oznacza to jednak, że tam będą widoczne. To po prostu kierunek, z którego podążają.

O której godzinie obserwować? - Przed nami praktycznie cała noc. Jak tylko Słońce schowa się za horyzontem możemy rozpocząć obserwacje. Wytrwali mogą robić to do świtu. Zakładam, że rozsądne obserwacje możliwe są pomiędzy 22.00 a 4.00 Plany pokrzyżować może jedynie pogoda. Na to niestety wpływu nie mamy.


Namawiam wszystkich gorąco na obserwacje. Warto spojrzeć tej nocy w niebo i spróbować wypatrzeć te spadające z nieba okruchy pamiętając, że każda spadająca gwiazda to jedno spełnione życzenie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz