poniedziałek, 4 maja 2015

NGC 4565

 Galaktyka Igła
Przyszedł czas na zaprezentowanie materiału zlotowego. Co prawda od imprezy minęło już trochę czasu ale lepiej późno niż wcale.

 

Podczas sesji nie obyło się bez problemów. Najpierw padł przewód zasilający Canona. Szybka podmianka na nowy i było ok. Po niedługim czasie zaczął szaleć guiding. Przez chwilę już myślałem, że z sesji nici ale udało się opanować sytuację i wszystko wróciło do normy.

 

Cel, który obrałem sobie na zatomskie niebo to tak zwana Igła. Galaktyka nazwę tą zawdzięcza swojemu poprzecznemu ustawieniu względem Ziemi przez co nie widzimy jej dysku lecz tylko jego krawędź. Na fotografii bardzo ładnie zarejestrowały się struktury ciemnego pyłu otaczającego galaktykę oraz pogrubienie centralnej jej części. NGC 4565 oddalona jest od Ziemi o 30mln lat świetlnych! Jasność obiektu na poziomie 9,5mag nie pozwala na obserwację nieuzbrojonym okiem nawet pod bardzo ciemnym niebem. Galaktyka znajduje się w konstelacji Warkocza Bereniki.

 
Fotografia odsłania przed nami jeszcze inne światy. Nie są może pod względem wizualnym tak atrakcyjne jak Igła ale dane o chociażby ich odległości zapierają dech w piersiach.

 

Dane:
Data: 19-03-2015
Obiekt: NGC 4565
Teleskop: SW 150/750
Detektor: Canon 450D Mod
Czas: 15x600s
ISO 800

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz