piątek, 13 marca 2015

Zaćmienie Słońca

Trzeba to zobaczyć!
20 marca 2015 powinniśmy choć na chwilę skierować nasz wzrok w górę. W tym dniu dojdzie do niecodziennego zjawiska. Będziemy mieli okazję podziwiać spektakularne wydarzenie jakim jest częściowe zaćmienie Słońca. Spektakl rozpocznie się około godziny 9.45 i trwać będzie do 12.05 Maksymalna faza zaćmienia przypada na godzinę 10.54 wtedy to widać będzie zaledwie 1/4 tarczy słonecznej.

 

Jak oglądać? Sposobów jest wiele. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie spoglądać bezpośrednio na Słońce! Najpopularniejszą metodą jest obserwacja przez zwykłą maskę spawalniczą. Niektórzy używają również płyt CD - tej metody nie sprawdzałem. Można też wyposażyć się w dostępne na Allegro okulary do obserwacji Słońca.  
O, takie.

 To teraz króciutko o zaćmieniu.
Do zaćmienia Słońca dochodzi gdy pomiędzy Ziemią a Słońcem pojawi się nasz naturalny satelita, czyli Księżyc. Do zjawiska tego nie dochodzi często. Ostatnie częściowe zaćmienie mieliśmy okazję oglądać (w Polsce) w 2011 roku. Następne przypadnie dopiero w roku 2021.

 

Mam nadzieję, że pogoda nie uniemożliwi nam oglądania tego wydarzenia. Może nawet uda się zrobić jakieś zdjęcie. Po obserwacjach zapraszam wszystkich do podzielenia się wrażeniami. Ja na pewno coś w temacie napiszę.


NIGDY NIE PATRZ WPROST W SŁOŃCE
 BEZ ODPOWIEDNIEJ OCHRONY
MOŻESZ OŚLEPNĄĆ W CIĄGU KILKU SEKUND!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz