wtorek, 24 marca 2015

Częściowe zaćmienie Słońca.

20-03-2015
Dziś chciałbym wrócić na chwilę do tematu zaćmienia i zgodnie z tym co pisałem wcześniej pokazać Wam materiał, który udało mi się zebrać. 

Zacznę może od tego, że wydarzenie to miałem okazję oglądać w Zatomiu gdyż właśnie w tym czasie odbywał się tam zlot miłośników astronomii, w którym to miałem przyjemność uczestniczyć. No ale o tym kiedy indziej. 

Wracając do Słońca. Podczas zaćmienia mój setup przez cały czas skierowany był w stronę naszej Gwiazdy nieustannie ją fotografując. Niestety nie do końca wszystko poszło po mojej (naszej) myśli. Pod koniec pogoda spłatała nam figla i przysłoniła Słoneczko warstwą chmur. Podczas całego spektaklu wykonałem prawie 600 zdjęć, które posłużyły mi do złożenia filmu poklatkowego. Poniżej kilka wybranych fotografii.A tu możecie sobie podejrzeć co udało mi się zmontować z wykonanych zdjęć. Mistrzostwo kina to może i nie jest ale jako pamiątka tego spektakularnego wydarzenia chyba może być. :)


https://www.youtube.com/watch?v=ewGSdl5MC0s

Na koniec jeszcze fotografia, którą wykonałem aparatem cyfrowym. Podczas zaćmienia mieliśmy okazję zaobserwować jeszcze dwa zjawiska. Słoneczne halo oraz słońce poboczne. Ot, taki bonusik zaćmieniowy.


Dane:
Data: 20-03-2015
Obiekt: Słońce + Księżyc
Detektor: Canon 450D Mod.
Teleskop: SW 150/750
Czas: 1/1000s
ISO 100

Timelapse:
588 x 1/1000s
ISO 100
Interwał: 15s
 

1 komentarz:

  1. Fajna relacja Szymon. Tak właśnie przyglądam się Twoim czasom . Ja nie chciałem prześwietlić i miałem ustawioną migawkę na 1/2000s Zależało mi uchwycenie granulacji Słońca . No ale pewnie u mnie musiałem tyle skorygować gdyż mam wyjściową f/4 . Fajnie wygląda na blogu fala zrobiona ze słoneczek :)

    OdpowiedzUsuń