wtorek, 24 lutego 2015

Messier 109Ostatni tydzień to seria kilku pogodnych dni. Niestety ani w czwartek, ani też w piątek nie udało się zebrać sensownego materiału. Dopiero w sobotę kilkugodzinna sesja przyniosła pożądane rezultaty.
Skierujmy wzrok w górę. Na nieboskłonie z łatwością odnajdziecie Wieki Wóz. Jest to fragment gwiazdozbioru zwanego Wielką Niedźwiedzicą. Czy potraficie wskazać całą konstelację? Spróbujcie. No ale wróćmy do Wielkiego Wozu a dokładniej mówiąc skoncentrujmy się na obszarze nieba znajdującym się przy jego "przednim kole." Tam właśnie celowałem...
Obiekt, który mnie zainteresował widnieje w katalogu Messiera pod pozycją 109. Jest to galaktyka spiralna z poprzeczką. Znajduje się w odległości 55 milionów lat świetlnych od Ziemi. Jej jasność obserwacyjna wynosi 10,6mag. Ta wielka jasna Gwiazda w kadrze to Phekida. (przednie koło Wielkiego Wozu) Dodam tylko, że jej blask dość skutecznie utrudniał mi fotografowanie wyżej wspomnianej galaktyki.


Już po wstępnej analizie zdjęcia nie sposób nie zauważyć, że na fotografii znajduje się mnóstwo odległych światów. Ale to już nie temat na dziś. Przy chwili czasu spróbuję głębiej przeanalizować materiał i przybliżyć Wam co jeszcze znajduje się w kadrze.
Dane:
Data: 21-02-2015
Obiekt Messier 109
Teleskop SW 150/750
Detektor: Canon 450D Mod.
Czas: 23x300s
ISO 800

4 komentarze:

 1. Nieźle Szymek. Czekam za analizą zdjęcia. Zobaczymy co tam się jeszcze chowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Swietnie ją pokazałeś ile koloru! Baaardzo mi się podoba:) A te spajki od Phekidy wyglądają trochę jak warkocz Lovejoya;). Super Szymek, dobra robota...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za miłe komentarze.

  @Mariusz - Te rozjechane spajki to od krzywo zamocowanego pająka. Nie wiedziałem o tym ale dzięki znajomością na FA zostałem doinformowany.

  OdpowiedzUsuń