wtorek, 6 stycznia 2015

Messier 37
Witam wszystkich po długiej nieobecności. Przyszedł najwyższy czas na odrdzewienie sprzętu. Okazja taka nadarzyła się na sam koniec ubiegłego roku. Dokładnie 28 grudnia czyste, bezchmurne niebo zaprosiło mnie do obserwatorium na sesję.  Prognozy (sat 24.com) wskazywały na to, że szczęście nie będzie trwało zbyt długo stąd taki a nie inny wybór obiektu. Udało się jednak trafić dwugodzinną lukę w chmurach. Co prawda Księżyc utrudniał fotografowanie bo jego tarcza widoczna była aż w 50-ciu procentach. Mimo wszystko spróbowałem.

 

W gwiazdozbiorze Woźnicy, stosunkowo blisko siebie znajdują się trzy gromady otwarte. Gromady są to nieregularne skupiska gwiazd powiązane ze sobą grawitacyjnie. Dla mniej zorientowanych w temacie dodam, że mowa tu o Gromadach M36, M37 oraz M38. 

 

Wybór - dość przypadkowy - padł na M37. Gromada oddalona jest od Ziemi o 3,6 - 4,7 tysięcy lat świetlnych. (źródło wiki) Jej jasność szacujemy na 6,2mag, tak więc spokojnie wypatrzymy ją w lornetce.

 Samo zdjęcie do spektakularnych może i nie należy ale chociaż poglądowo zobaczycie jak ta gromadka wygląda. No i zaliczony kolejny obiekt Messiera. Już dodajemy go do listy.
Na koniec dodam, że jak tylko nadarzy się okazja spróbuje do kompletu upolować pozostałe dwie gromady.

Dane:
Data: 28-12-2014
Obiekt: Messier 37
Teleskop: SW 150/750
Detektor: Canon 450D Mod.
Czas: 72 x 60s
ISO 400

2 komentarze:

  1. Jak zwykle bardzo ładnie opracowane i poukładane . Kolejny Messier zaliczony . SUPER.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj Przemo.
    Dzięki za miłe słowa. Niestety muszę przyznać, że nie jestem do końca zadowolony z finalnego efektu. Nie mogłem sobie poradzić z tłem. Nie wiem, może warunki nie do końca były idealne, może to wina Księżyca, może obróbki? Ale obiekt zaliczony... :-)

    OdpowiedzUsuń