poniedziałek, 10 listopada 2014

IC 5146 (Kokon) oraz Barnard 168Udało mi się nareszcie ruszyć ten materiał. Nareszcie, bo na obróbkę czekał od września.
Jest to zdjęcie ze zlotu w Zatomiu. Jedyne zresztą jakie udało Mi się tam zrobić.
Dokładnie w trzecią zlotową noc, tuż po zachodzie słońca wycelowałem teleskop w kierunku gwiazdozbioru Łabędzia. Przez kilka godzin udało się zebrać wystarczającą ilość materiału na zrobienie prezentowanej dziś finalnej fotografii.
Oczywiście na placu boju nie byłem sam. Wręcz przeciwnie. Wśród wielu teleskopów poustawianych obok siebie trudno było by komuś z zewnątrz mnie odszukać. Noc w tak doborowym towarzystwie minęła w bardzo sympatycznej i miłej atmosferze.A teraz najważniejsze. Co na zdjęciu? Koledzy z FA czytający ten post wiedzą to bez dwóch zdań. Ale pamiętajmy, że bloga czytają (chyba) także osoby mniej interesujące się astronomią. Dlatego kilka słów o obiekcie.Widzimy tu mgławicę emisyjną IC 5146 znaną również jako Mgławica Kokon. Jak wspomniałem wcześniej znajduje się ona w konstelacji Łabędzia. Jej jasność szacowana jest na 7,2m a więc wypatrzenie jej nieuzbrojonym okiem jest niemożliwe. Kokon oddalony jest od nas o 3300 lat świetlnych.Na zdjęciu załapał się jeszcze jeden obiekt. Nie widzicie go? A widzicie te ciemnie miejsca, na których praktycznie nie ma gwiazd? To jest właśnie to. Ciemna mgławica Barnard 168. Gwiazdy znajdujące się za tym obszarem przysłaniane są przez wspomnianą mgławice stąd są niewidoczne.
Dane.
Data: 27-09-2014
Obiekt: IC 5146; Barnard 168
Teleskop: SW 150/750
Detektor: Canon 450D Mod
Czas: 22x600s
ISO 800

2 komentarze:

 1. Naprawdę dobra jakość samego zdjęcia, no i obróbka fotki pierwsza klasa. Jestem ciekawy na jakiej klasy sprzęcie jest możliwe wykonanie takiego cuda :) Sam szukam odpowiedniego teleskopu ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o sprzęt to wszystko napisane jest ciut wyżej. Reszta w zakładce "Sprzęt". Co zaś do obróbki. Jest postęp, samozadowolenie ale na szczyt jeszcze daleko.

   pzdr.

   Usuń