wtorek, 7 października 2014

Sowa czy ET?

czyli NGC 457W przeddzień wyjazdu do Zatomia pogoda była tak zachęcająca, że nie potrafiłem odmówić sobie wyjścia do mojej astro-budki. Jako cel wybrałem gromadkę gwiazd położoną w gwiazdozbiorze Kasjopei skatalogowaną jako NGC 457. Od razu pragnę zaznaczyć, że w obserwacjach wizualnych prezentuje się ona zdecydowanie lepiej niż na zdjęciach. Pierwszy raz miałem okazję podziwiać ją na zlocie w Zatomiu. Było to bodajże w 2012 roku.

Gromada NGC 457 to tak zwany asteryzm. Może w kilku zdaniach przybliżę Wam co to takiego.
Asteryzmy są to grupy gwiazd nie powiązane ze sobą w żaden sposób, tworzące na niebie określony wzór lub jak kto woli obraz. Takim najpopularniejszym asteryzmem rozpoznawanym praktycznie przez każdego jest WIELKI WÓZ, który jest wydzieloną częścią konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy.


Wracając do naszego obiektu. Generalnie NGC 475 rozpoznawana jest w świecie astronomii jako Sowa lub jako E.T. (sympatyczny stworek z filmu S. Spielberga o takim właśnie tytule.) Mając do dyspozycji lornetkę możemy bez większego trudu wyłapać ten obiekt. Zachęcam do działania bo widok jest naprawdę przepiękny.(foto. Internet)


                                                                 (foto Internet)

NGC 457 to gromada otwarta o jasności 6,4mag. Jeżeli chodzi o odległość tej gromady od Ziemi to różne źródła wskazują inne odległości. 8000 lat świetlnych oraz 10000 lat świetlnych. Jako ciekawostkę dodam, że oczy Sowy czyli układ podwójny gwiazd (φ1, φ2 Cas) oddalony jest od nas tylko o 2000 lat świetlnych więc w żaden sposób nie jest powiązany z gromadą.  


Dane
Data: 23-09-2014
Obiekt: NGC 457
Teleskop: SW 150/750
Detektor: Canon 450D Mod.
Czas: 23x600s
ISO 800


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz