poniedziałek, 3 marca 2014

Plejady

M45 - Siedem SióstrObiekt, który fotografowałem na początku lutego należy do moich ulubionych obiektów na niebie. Dlaczego? Nie wiem? Być może dlatego, że chociaż widoczny jest nieuzbrojonym okiem to dopiero zdjęcia pokazują jego prawdziwe piękno.Mityczne greckie Plejady były córkami tytana Atlasa i Plejone. Na wieść o śmierci swoich sióstr, Hiad, miały popełnić samobójstwo, a dobry Zeus przeniósł je na niebo jako siedem pięknych gwiazd

Plejady - bo o nich mowa często postrzegane są przez laików jako Mały Wóz. Sam będąc dzieckiem tak myślałem. Obiekt ma wiele nazw. Te, które znam to: M45, Plejady, Siedem Sióstr. Wikipedia pisze jeszcze: Kurczęta, Kokoszki, Kościół Masoński. Spróbujcie odszukać ten obiekt na niebie a na pewno po odnalezieniu go stwierdzicie: "Aha, to jest to..."
Jako ciekawostkę dodam, że był to jeden z pierwszych obiektów, które fotografowałem na początku mojej przygody z astro-fotografią. Obok porównanie zdjęć. Pierwsze zrobione prawie dwa lata temu. (11-03-2012) Niestety nie mam parametrów zdjęcia.
Drugie - 4,5-02-2014 Przydało by się jeszcze porównanie tego ostatniego ze zdjęciami, które wykonują profesjonaliści. No ale nie będę sobie sam siary robił... he, he, he.M45 to gromada otwarta znajdująca się w gwiazdozbiorze Byka. Obiekt jest jakby miniaturą konstelacji Wielkiego Wozu. Niestety piękna niebieska mgławica otaczająca gwiazdy widoczna jest dopiero na zdjęciach. Odległość Plejad od nas to całkiem niewiele bo zaledwie 440 lat świetlnych. Jasność obserwowana M45 wynosi 1,4 magnitudo.


Dane:
Data: 4,5-02-2014
Obiekt: Messier 45
Teleskop: SW 150/750
Detektor: Canon 450D Mod
Czas: 78x180s
ISO 800

3 komentarze:

  1. Ależ piękna fotka. Nie znam się na technice w astrofotografii ale ogólnie wizualnie jest prześliczna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super fota, opis też wyczerpujący :)

    OdpowiedzUsuń