sobota, 1 lutego 2014

Chłodziarka do Canona

ATM 
Jak nie trudno zauważyć pogoda ostatnio - mówiąc delikatnie - jest bardzo paskudna. W związku z tym zmotywowałem się i rozpocząłem prace nad budową lodóweczki do mojego Canona. Po co? Obniżenie temperatury matrycy aparatu ma znaczący wpływ na rejestrowanie szumu. Im niższa temperatura - szum jest mniejszy a przy czasach naświetlania rzędu pięciu, dziesięciu minut jest to zauważalne na dość wysokim poziomie. Oczywiście taką chłodziarkę można sobie kupić gotową. Ale ta cena...
http://astromarket.pl/chlodziarka-do-aparatow-canon-eos-geoptik-30b330.html


No to zaczynamy.

Części do lodówki zakupiłem już dłuższy czas temu  tutaj . Praktycznie wszystko gotowe do złożenia. Brakowało tylko czasu i motywacji do działania.

1.jpg

To był popołudniowy impuls. Jakoś tak nie było co robić. Przerobiłem więc stół w pokoju gościnnym na warsztat i zabrałem się do działania.

IMG_7828.JPG

Na początek przymocowałem aparat we właściwym miejscu. No z tym wierceniem jakoś sobie poradziłem. ;)

IMG_7829.JPG

Teraz trzeba było wyciąć otwór pod ogniwo Peltiera. Tu poradziłem sobie używając szlifierki kątowej.

IMG_7830.JPG

W nacięcia po szlifierce, które wystawały poza obrys otworu idealnie wpasowały się przewody. Ogniwo przymocowałem kroplami kleju na gorąco. Klej użyty naprawdę w minimalnej ilości. Nadwyżki ścięte nożykiem do tapet. 

IMG_7837.JPG

Kolejnym krokiem było przymocowanie radiatorów z wentylatorami na bocznej ściance. Wcześniej trzeba było tylko przypasować i wywiercić otwory na śrubki. Jeszcze tylko posprawdzać czy wentylatory działają...

IMG_7833.JPG
IMG_7836.JPG

... i możemy przykręcać i zobaczyć jak to wygląda. Przed przykręceniem ogniwo i radiatory posmarowałem dość sporą ilością pasty termo-przepuszczalnej którą wcześniej kupiłem. Wyszło jak poniżej.

IMG_7838.JPG
IMG_7839.JPG

Wykorzystując stary zasilacz od komputera sprawdziłem czy wszystko działa. O dziwo było ok. ;) (O zasilaczu też napiszę w późniejszych postach)

IMG_7840.JPG

Zabrałem się za posklejanie wszystkiego do kupy. Użyłem kleju do pleksi. Najpierw delikatnie klejone wzdłuż krawędzi płytek, po wyschnięciu kleju (około 30min) jeszcze raz grubszą warstwą od środka wzdłuż łączeń. Tu klej potrzebował na wyschnięcie około 3-4 godziny.

IMG_7843.JPG
IMG_7844.JPG
IMG_7846.JPG
W przedniej części, która ma być otwierana trzeba było wyciąć precyzyjnie otwór. Tu z pomocą przyszedł kolega Hubert, który pomógł mi to zrobić.
IMG_7909.JPG
No to trzeba przymierzyć jak to wszystko pasuje...
IMG_7847.JPG
IMG_7848.JPG
Czas na pierwsze testy. Bez izolacji, przednia płytka przyciśnięta na  razie kartonem. Czujnik mniej więcej w centralnej części skrzynki i...
IMG_7853.JPG
Przy temperaturze zewnętrznej 19.3 stopnia w pudełku udało się po 21 minutach zejść do 10 stopni. Jak dla mnie ten wynik jest zadowalający.


W pudełku umieściłem wcześniej wyciętą matę izolacyjną.

IMG_7914.JPG
IMG_7859.JPG
I jeszcze jedno zdjęcie.
IMG_7890.JPG
Nie do końca wiedziałem jak poradzić sobie z zamykaniem pudełka. Wstępnie użyłem takich śrubek jak poniżej a w narożniki powklejałem plastikowe elementy, w które śrubki będą się wkręcać.
IMG_7891.JPG
IMG_7892.JPG
IMG_7912.JPG
Trzeba było również uporządkować wiszące przewody. Wykorzystałem do tego cztero-pinowe gniazdko z zasilacza komputera.
IMG_7893.JPG
IMG_7895.JPG
IMG_7894.JPG
Na koniec kilka zdjęć gotowej puszki. Czas pokaże czy lodówka jest czegoś warta. Mam nadzieję, że temat pomoże wszystkim, którzy w przyszłości będą robić coś podobnego.

a.JPG
B.JPG
c.JPG
d.jpg


TESTY
A oto wyniki testów, które przeprowadziłem. Na początku informacja o gabarytach i wadze lodówki. A więc całkowite rozmiary uwzględniające radiator i wentylator wynoszą 11,0cm x 23.0cm x 9,5cm  a jej waga to 0,636kg. Z aparatem jest to już 1,304kg

Przejdźmy teraz do osiągów. Jak już pisałem wcześniej wyniki kształtowały się na poziomie 10 stopni poniżej temperatury otoczenia. Testy przeprowadzane były w różnych temperaturach otoczenia. Maksymalnie udało się schłodzić lodówkę do 10,9 stopni poniżej temperatury zewnętrznej ale za średnią przyjmijmy obniżenie temperatury o 10 stopni.

IMG_7868.JPG
IMG_7935.JPG
Pierwsze testy lodówki (bez izolacji) wskazywały, że do osiągnięcia temperatury minimalnej potrzebny był czas rzędu 20/30 minut. Niezbyt optymistycznie!!! Po założeniu maty izolacyjnej wynik był szokujący! Lodóweczka schłodziła się do maximum po 2 minutach i 11 sekundach.
A tak rozkłada się proces chłodzenia w czasie:
qqq.jpg
www.jpg
Na koniec jeszcze krótki filmik z testów.


To chyba wszystko w temacie. Mam nadzieję, że nie zanudzałem. Gdyby ktoś miał jakieś pytania, uwagi, piszcie.
Dziękuję za uwagę.
pzdr.
Szymon


12 komentarzy:

 1. Oryginalna chłodziarka prawie 1000zł! Masakra! Sklepy przeginają z tymi cenami! Za taką kasę można normalną lodówkę kupić!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy naprawdę warto poświęcać tyle czasu żeby zrobić lepsze zdjęcie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedni łowią ryby, inni kolekcjonują znaczki. Ja lubię Astrofotografię.

   Usuń
 3. Cześć :) Super pomysł z tą chłodziarką, też chcę taką zbudować. Możesz mnie tylko upewnić, czy zasilanie konieczne do chłodzenia pobieramy w jakiś sposób z aparatu, który ma swoją baterię wewnątrz czy z tego zasilacza od komputera? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Do zasilenia chłodziarki użyłem zasilacza komputerowego 12V 10A. Z baterii się nie da. Ale docelowo zasilacz będzie inny. Jak będziesz miał jakieś pytania dotyczące budowy pisz na maila. Chętnie odpowiem. szdom1@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. ok, ale skąd wziąć zasilanie na 12V w nocy na środku pola?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z tym problemu nie miałem bo foce z obserwatorium w ogrodzie. Ale może jakiś lepszy PowerTank? Chociaż wątpię ażeby przy takim amperażu miało to sens. Musiał byś się zorientować.

   Usuń
 6. Witam
  Mozna w granicach 100 zł kupic akumulatory motocyklowe 20AH np firmy EXIDE Uzywam osobiscie do napedu HEQ5 na noc wystarczy a o wiele lzejszy od samochodowego, zapiete do tego gniazda zapalniczki całosc do noszenia w torbie np od laptopa
  Pozdrawiam Piotr K

  OdpowiedzUsuń
 7. wszystko pieknie ale interesuje mnie jak poradziles sobie z wykraplajaca sie wilgocia ? znaczny spadek temperatury powoduje pojaienie sie rosy -- to jak puszka wyjeta z lodowki ? (elektronika raczej nie przepada za wilgocia !)

  OdpowiedzUsuń
 8. W dostępne zakamarki między puszką a aparatem miałem poupychany desiccant, który świetnie zdawał egzamin.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak się podniesie lusterko aparatu to wieje prosto w matrycę powietrze od nagrzanego refraktora czy obiektywu. Co z tego że sama puszka jest trochę wychłodzona?
  To daje w praktyce tyle co nic.
  Pozdrawiam
  Bogdan

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakie powietrze od refraktora? A nie bierzesz pod uwagę np korektora komy, który jest po drodze? To, że taka puszeczka działa i to nawet nieźle to nie tylko teoria. Sprawdzone łopatologicznie i potwierdzone wynikami w a-foto.

  pzdr.

  OdpowiedzUsuń