czwartek, 12 grudnia 2013

Messier 74

w kiepskich warunkachWitam po dłuższej przerwie.
 


Na początku o kulisach tego zdjęcia. Materiał zbierany na raty. W sumie były to trzy sesje z czego z jednej całość materiału trafiła do kosza! Z pozostałych kwalifikowało się po kilka klatek. W trakcie a-fotografowana wszystko było na nie. Jakaś przewijająca się mgiełka, świecący księżyc, problemy z prowadzeniem a nawet przelatujące samoloty. :-) (dwie próbki tego co nie wyszło obok)

Dodatkowo ze względu na przepalanie się materiału trzeba było skrócić czas naświetlania do 7min a w związku z tym, że było to kilka sesji zrobić crop. (nie udało się trafić w taki sam kadr.) 
Do obróbki usiadłem z jednego tylko powodu - ciekawości co uda się z tego materiału wycisnąć. Tak jak się spodziewałem. "Szału ni ma"! Nie udało się uzyskać oczekiwanej ostrości oraz szczegółu. Ale jest samozadowolenie i jak to kiedyś ktoś powiedział to jest najważniejsze.
No to przechodzimy do krótkiego opisu tego co widać. W roli głównej wystąpiła dziś galaktyka M74. Nie należy ona do jasnych obiektów. Jej jasność obserwacyjna to około 10 mag. Odległość szacowana jest na około 30 milionów lat świetlnych. Opisywana galaktyka spiralna znajduje się w gwiazdozbiorze ryb.


Dane:
Data: 25,26-11-2013
Obiekt: Messier 74
Teleskop: SW 150/750
Detektor: Canon 450D mod.
Czas: 13x420s
ISO 800

2 komentarze:

  1. Szymon ty się ciesz że masz pogodę , fotka super :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zwróciłeś uwagę na datę wykonywania zdjęcia. 25,26 listopada. Od tej pory do dziś miałem tylko jedną sesję. Masakra.

      Usuń