poniedziałek, 18 listopada 2013

Messier 15

M 15


Godzina 17.00 -  wyszedłem na dwór. O dziwo przebija się księżyc. Przyglądam się uważniej... Widać gwiazdy! Biegusiem do domu, laptop do ręki, sat24, chwila czekania i... Jest szansa na 2, 3 godziny czystego nieba. Walizeczka w rękę laptopik pod pachę i biegusiem do obserwatorium. Po drodze małe problemy z programem do Canona EOS Utility ale po 20min wszystko było ustawione. Przy takim księżycu zdecydowałem się na coś prostego. M15, yyyy... chyba będzie ok?! Pierwsza klatka 90s ISO 800, pstryk... Za jasno! Druga klatka 60s ISO 800, pstryk... Za jasno! Trzecia klatka 60s ISO 400, pstryk... Ooo! Może być. No to startujemy. GO! Mija 15 sekund: pik, pik, pik,... PHD daje o sobie znać! Co jest do cholery! Wykres szaleje, na monitorze gwiazdek nie widać?! Próbuję jakiś ustawień i nic. Spoglądam w górę i widzę jak księżyc zaczyna znikać w gęstej chmurze! Wiedziałem już wszystko. :-\
To tyle z focenia na dziś. No chyba, że jeszcze "Góra" się zlituje i rozpędzi chmury!!!

Powyższy tekst to cytat mojego posta, który zamieściłem na forum astronomicznym. Gdyby tak to się skończyło nie pisał bym tu dzisiaj. Na szczęście 4 godziny później chmury rozeszły się i można było trochę pofocić. Wybór padł na M15 gdyż obiekt ten nie wymaga długich czasów naświetlania a jak mogliście przeczytać wcześniej księżyc tej nocy dawał po oczach. 

Po zebraniu materiału okazało się, że najprawdopodobniej  na matrycy było mikroskopijne zabrudzenie co wpłynęło negatywnie na zapis. Skutkiem tego jest taka oto plama na tle zdjęcia. Na szczęście oprogramowanie, którego używam do obróbki w połączeniu z odrobiną wiedzy dało możliwość pozbycia się tego niechcianego efektu.
Obiekt:
M15 jest Gromadą Kulistą znajdującą się w gwiazdozbiorze Pegaza. Jest ona położona w odległości 33,6 lat świetlnych od nas. Jej jasność wynosząca 6,2m pozwala na podziwianie jej już w lornetce. Jako ciekawostkę zaczerpniętą z Wikipedii dodam jeszcze, że obiekt jest najprawdopodobniej najgęstszą gromadą w drodze mlecznej.


Dane:
Data:13-11-2013
Obiekt: Messier 15
Teleskop: SW 150/750
Detektor: Canon 450D mod
Czas: 40x60s
ISO 4001 komentarz: