czwartek, 24 października 2013

Słońce z 22-10-2013

Nadarzyła się okazja...We wtorek po południu nadarzyła się okazja aby spojrzeć w niebo. Zdjęcia satelitarne wskazywały na to, że powinno być ok. Niestety patrząc w górę można było zaobserwować kłębiące się cirrusy! Zauważywszy lukę między dwoma chmurami postanowiłem to wykorzystać.

 


Przygotowanie sprzętu do fotografii zajęło mi jakieś 15-20 min. Wykonanie serii zdjęć Słońca w związku z bardzo krótkim czasem naświetlania to dosłownie kilka minut pracy. No i ostateczna obróbka w tym przypadku to też tylko około godzinki przy komputerze.


Poniżej efekt końcowy. Myślę, że źle nie wyszło. Na koniec cropy tych fragmentów zdjęcia, które zasługują na szczególną uwagę. Chodzi oczywiście o zarejestrowane Plamy Słoneczne. Te struktury wciąż się zmieniają i dlatego może fotografia słońca jest tak samo ciekawa jak fotografia DSO.
 Dane:
Data: 22-10-2013
Obiekt: Słońce
Detektor" Canon 450D
Teleskop: SW 150/750
Czas: 50x1/4000s
ISO 100
NIGDY NIE PATRZ WPROST W SŁOŃCE
 BEZ ODPOWIEDNIEJ OCHRONY
MOŻESZ OŚLEPNĄĆ W CIĄGU KILKU SEKUND!

6 komentarzy:

 1. Myślę że można oślepnąc nawet w ułamku sekundy . Nie ma żartów tracisz wzrok NIEOWRACALNIE. Szymek świetnie dobrałeś kontrast oraz korektę gamma . Tak zwana skórka pomaraczy dobrze sie uwypukla.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szymon zrobiłeś naprawdę duuuży postęp w fotografowaniu obiektów... Piękne Słonko:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ho ho. Słońce w bardzo dużym powiększeniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne zdjęcie. Kolory i kontrast bardzo dobrze dopasowane no i oczywiście jakość bez zastrzeżeń.
  Co do uszkodzenia wzroku to w pełni się zgadzam. Zastanawia mnie również czego używasz, żeby uchronić matrycę aparatu przed przepaleniem

  Zapraszam również do mnie na bloga ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie. Do fotografii Słońca używam folii Baadera ND.5

   pzdr.

   Usuń