wtorek, 10 września 2013

VII Zlot Miłośników Astronomii

Zatom 5-8 września 2013

No i stało się. VII Zlot to już historia. Jak było? No a jak może być w Zatomiu? Oczywiście, że rewelacyjnie.

Na spotkanie astro-amatorów tym razem stawiło się pięćdziesiąt kilka osób. Gro z nich to znajome twarze z poprzednich zlotów. Oczywiście oprócz nich była także spora grupa osób, które w Zatomiu były po raz pierwszy. (mam nadzieję, że nie ostatni) (Najmłodszy uczestnik Zlotu.)

Pogoda - bez dwóch zdań powiedzieć można, że była wymarzona. W dzień przypiekało słoneczko, które mogliśmy obserwować dzięki specjalnym filtrom zamontowanym na teleskopie, w nocy bezchmurne niebo pokazywało nam swoje ukryte skarby. Dwie pierwsze nocki pod względem pogody ocenił bym 10/10, trzecią 8/10 Niebo w Zatomiu jest po prostu bajeczne. 


Plan, przygotowany przez organizatora realizowany był bardzo ambitnie.  Prelekcje, pokazy nieba dla dzieci oraz odwiedzających nas mieszkańców Zatomia i okolic to tylko część atrakcji przygotowanych na VII zlot. Zorganizowano także konkurs wiedzy astronomicznej "1 z 10" Trzeba przyznać, że poziom był wysoki. Pewnie dlatego, że było o co walczyć. Nagroda to teleskop ufundowany przez sponsora, firmę: TELESKOPY.PL 


 Atrakcją zlotu był 24" teleskop o wdzięczej nazwie "SOWA" Dodam, że jest to największy amatorski teleskop w Polsce. 


 Od astronomii można było oderwać się na chwilę wybierając się na wycieczkę po Drawieńskim Parku Narodowym lub też uczestnicząc w zorganizowanym spływie kajakowym.
Nie zabrakło też pysznej kiełbaski, usmażonej przy wieczornym ognisku. A jeżeli już o jedzeniu mowa to standardowo stołowaliśmy się u Pani Krysi. (mniam, mniam...)

 Rozmowy o astronomii w gronie znajomych umilały nam popołudnia. Wymiana doświadczeń, pomoc techniczna, nauka nowych użytkowników teleskopów, to wszystko towarzyszyło nam na zlocie.Głośno było o nas także w mediach a to za sprawą TVP Szczecin, która wyemitowała krótki reportaż o naszym zlocie. Relacja TUTAJ.  

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom VII Zlotu Miłośników Astronomii za wspólnie spędzone chwile. Mam nadzieję że a kolejnym VIII już zlocie spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie.

I jeszcze na koniec kilka zdjęć... 

3 komentarze:

 1. Super relacja :-))
  Jacek

  OdpowiedzUsuń
 2. Top zlot w Zatomiu.
  Relacja ekstra klasa. :)
  m.m.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuje Panowie za pozytywne komentarze.

  OdpowiedzUsuń