niedziela, 22 września 2013

NGC 7023

Popularny IRYS
Materiał na to zdjęcie zbierany był w Zatomiu w nocy z 5/6 września. Sympatyczne towarzystwo umilało upływające powoli godziny. Wszystko przebiegło bez najmniejszych problemów. Ustawiony sprzęt zbierał fotony pędzące do nas z odległego kosmosu a my w tym czacie podziwialiśmy piękno wszechświata przez największy amatorski teleskop w Polsce.  O ile dobrze pamiętam zwijałem się dopiero około 4.30 nad ranem.
Tak naprawdę nie wiedziałem czego mogę się spodziewać po zebranym materiale. Generalnie nie fotografuję mgławic a to ze względu na to, że mój Canon nie jest modyfikowany. 

Pierwsze podejście do obróbki materiału. Tu kilka godzin pracy i... wydawało mi się, że jest okay. Na ziemię sprowadzili mnie koledzy z FA, którzy oceniając fotkę fachowym okiem stwierdzili, że z materiału można wyciągnąć jeszcze więcej szczegółów. 


(pierwsze podejście do obróbki)Zmotywowany do działania przysiadłem przy komputerze. Po dłuuuugim procesie obróbki doszedłem do etapu, na którym stwierdzić mogę, że nie potrafię więcej z tego zdjęcia wydusić... Efekt pracy poniżej.

IRYS bo tak nazywa się zarejestrowany obiekt to mgławica refleksyjna znajdująca się w gwiazdozbiorze Cefeusza. Oznacza to, że widzimy ją na skutek oświetlenia światłem pobliskiej gwiazdy. NGC 7023 znajduje się w odległości 1400 lat świetlnych od Ziemi. Jasność obiektu wynosi 6,8mag. 

Warto zwrócić uwagę na zarejestrowane ogromne obłoki pyłu przysłaniające częściowo Irysa i panoszące się na całym zdjęciu. Gdyby materiał zbierany był dedykowaną do astrofotografii kamerą były by one bardzo efektowne.
Dane
Data: 5-09-2013
Obiekt: NGC 7023
Detektor: Canon 450D
Teleskop: SW 150/750
Czas: 21x420s
ISO: 800

4 komentarze:

 1. Przyznam że różnica między tymi dwoma finalnymi fotkami jest przeogromna. Jestem pełen podziwu. SW 150/750 wymiata nieźle.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie jest to naprawdę piękne. Podziwiam to co Pan robi.
  Szacunek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowite, na pewno kosztowało to wszystko sporo czasu! Jednak efekt warty wysiłku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widać ogromną różnicę między zdjęciami.

  OdpowiedzUsuń