piątek, 9 sierpnia 2013

Poradnik Miłośnika Astronomii

Marek Substyk


Poradnik Miłośnika Astronomii to nowa pozycja, która kilka miesięcy temu trafiła do mojej kolekcji. Z braku czasu dopiero niedawno udało mi się przeczytać tą lekturę.

Autor, w bardzo przystępny sposób -  z podziałem na rozdziały - opisuje nam różne dziedziny astronomii ogólnej. Zaczyna od tego, czym, gdzie i jak obserwować. Przedstawia i opisuje sprzęt do obserwacji nieba a mianowicie: lornetki, teleskopy, montaże, okulary i wiele innych. 


W kolejnych rozdziałach spoglądamy już w niebo. Znajdziemy w nich opisy wybranych gwiazd i gwiazdozbiorów. Przejdziemy też przez cały  Układ Słoneczny. 

Następnym etapem lektury są opisy obiektów głębokiego nieba (DSO). Autor książki w kilku zdaniach opisuje kolejno wszystkie obiekty z katalogu Messiera oraz wybrane obiekty z katalogu NGC.Kolejny rozdział to tematyka astrofotografii. Znajdziemy tu odpowiedź na pytanie: Jak zacząć przygodę z astrofotografią oraz jaki do tego trzeba posiadać sprzęt.

Ostatnia część książki to opisy zjawisk zachodzących na niebie: tranzyty, zaćmienia, koniunkcje. Dodatkowo w książce znajdziemy mnóstwo zdjęć, wykresów oraz tabel.

Czy warto posiadać tą książkę? Myślę że jest to pozycja przeznaczona głównie dla osób wstępujących w świat Astronomii. Powiem tak: Rozpoczynając przygodę z Astronomią najpierw przeczytaj Poradnik Miłośnika Astronomii.

Wydawnictwo: AstroCD, Sylwia Substyk
Rok wydania: 2013
Autor: Marek Substyk
Ilość stron: 248
Oprawa: Miękka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz