niedziela, 18 sierpnia 2013

Nova Del 2013

Nowy obiekt na niebie.14-08-2013 w świecie astronomii doszło do niecodziennego wydarzenia. Koichi Itagaki odkrył w gwiazdozbiorze Delfina nową gwiazdę.  Jej jasność w tym dniu wynosiła 6,5mag. Oficjalnie nazwana została NOVA DEL 2013. Do wczoraj "nova" jaśniała z godziny na godzinę aż w końcu jej jasność ustabilizowała się na poziomie około 5mag. Z tego co wiem obiekt znajduje się na liście Top 35 najjaśniejszych gwiazd wybuchowych w historii astronomii!

Dostrzeżenie jej nieuzbrojonym okiem na obecną chwilę jest kłopotliwe ze względu na blazujący księżyc, ale z pomocą niewielkiej nawet lornetki możemy bez problemu spojrzeć na nowy twór kosmosu.Gdzie szukać Nowej Del 2013? Jak już pisałem wcześniej znajduje się ona w gwiazdozbiorze Delfina. Osobom nie zajmujących się na co dzień Astronomią, poszukiwania polecił bym rozpocząć od zlokalizowania gwiazdozbioru Łabędzia. W odniesieniu do niego spróbujcie odszukać Strzałę oraz Delfina. Między tymi konstelacjami znajduje się Nova Del 2013. Ja już ją widziałem. Spróbujcie swoich sił. To naprawdę fajna zabawa. Dla ułatwienia dwie mapki z programu Stellarium.


Dziś raczej  nie zanosi się na to, że będę miał możliwość sfotografowania tego obszaru nieba. Jak tylko jednak pogoda pozwoli  na pewno wyceluje tam swój sprzęt i podzielę się z wami wykonanym zdjęciem.

Podziękowania dla Zdzisława Kołtka za udostępnienie swojego zdjęcia Nowej Del 2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz