czwartek, 9 maja 2013

Budowa piera c.d.

Etap II
Kolejny krok budowy to wytyczenie miejsca, w którym będzie stał słupek. Na początek zrobiłem sznurkami linie, które wskazują gdzie znajdować się będzie obserwatorium. Kolejne dwa sznurki puszczone wzdłuż i wszerz przecinając się wskazały miejsce gdzie będzie stał pier. 
Do dziury powędrowało kilka szyp betonu i w nim właśnie został umiejscowiony kawałek rury. Długość jej została tak dobrana aby rura zmieściła się pod sznurkami. Widok z góry wskazywał czy ustawienie jest odpowiednie. 
W całym procesie ustawiania pomagała mi oczywiście poziomica. :-) Po zakończeniu pracy wystarczyło tylko czekać aż beton wyschnie.


 Kolejny dzień prac rozpoczęliśmy od wyciągnięcia rury. Zaschnięty beton wskazywał miejsce, gdzie umieszczony zostanie właściwy odcinek PCV-ki ucięty wcześniej na odpowiednią długość. 

 


 

Wszystko zostało ustawione do pionu i przymocowane sznurkami ażeby podczas wylewki betonu się nie ruszyło. Podczas zalewania dziury betonem potrzebna była pomoc. Tu podziękowania dla mojego taty, na którego zawsze mogę liczyć. No i oczywiście dla córeczki... 
Całość po skończeniu wyglądała tak jak na fotografii obok. Aha, w środek wstawiłem metalową rurkę, która powiąże zaschnięty beton z tym, który zostanie wylany w ostatnim etapie prac. Na tą chwilę rura jest wypełniona betonem mniej więcej do połowy.


c.d.n.

3 komentarze:

  1. Już z niecierpliwością czekam na efekt końcowy .

    OdpowiedzUsuń
  2. Już mi się podoba, a astrofoto będzie jeszcze przyjemniejsze.

    OdpowiedzUsuń