piątek, 14 grudnia 2012

Okular 28mm

LET 28mm.


Wybór okularów do teleskopu to jedna z najważniejszych kwestii. Jeżeli chce się oglądać naprawdę przepiękne obiekty na niebie niestety nie można w tej kwestii oszczędzać. Na rynku jest ogromny wachlarz przeróżnych okularów i długo by tu o tym pisać. Prawdą jest , że zdania w kwestii doboru są podzielone i najlepszym sposobem jest przetestowanie okularu przed zakupem.


Okulary, które posiadam niestety nie są z najwyższej półki. Ale pomalutku. Nie od razu Kraków zbudowano. Kiedyś może dorobię się lepszych. (Mam nadzieję, że żona tego nie czyta.) 


Mój pierwszy okular, który pozyskałem wraz z zakupem Newtona to 2” Sky Watcher Let 28mm. Przy dużej odległości źrenicy wyjściowej wynoszącej w tym przypadku 20 mm nie ma konieczności bliskiego trzymania oka przy okularze w celu zobaczenia pełnego i ostrego obrazu w całym 55° polu widzenia. Okular posiada regulowaną muszlę oczną, która ułatwia ustawienie dobrej odległości oka od okularu.

 


Warto jeszcze dodać, że aby zamontować okular w wyciągu przy moim teleskopie potrzebna jest specjalna przedłużka, bez której nie jesteśmy w stanie wyostrzyć obrazu.Dane techniczne :

- Ogniskowa : 28 mm
- Pole widzenia : 55°
- Średnica oprawy: 2"
- Gwint filtrowy: 2"
- Powłoki : FMC
- Muszla oczna : gumowa, regulowana
- Odległość źrenicy wyjściowej : 20 mm


2 komentarze:

  1. Jak tam Szymon nowy okular Przetestowany na lifie? Wygląda bardzo imponująco. Ja mam 2 okulary uniwerała . Chyba nie muszę nic dodawać co do ich jakości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej Przemo.
    Okular może nie nowy bo w zestawie z Newtonem. Przetestowany oczywiście i powiem Ci, że obraz jest znośny. Teraz szukam jakiegoś Okularka do planet. Na początek coś z niższej półki.

    OdpowiedzUsuń