czwartek, 15 listopada 2012

Maska Bahtinova

 

Do precyzyjnego ustawiania ostrości w astrofotografii wykorzystuje się Maskę Bahtinova. Jest to nic innego jak nakładka na tubus z odpowiednio wyciętymi otworami.

 
 

 

Po nałożeniu jej celujemy teleskop  w jasną gwiazdę i robimy kilkusekundowe ujęcie.  Na naszym zdjęciu środkowa linia dyfrakcyjna będzie lekko przesunięta w prawo lub lewo.

 

Regulujemy ostrość i robimy kolejną fotkę kontrolną. I tak do skutku, aż efekt będzie zbliżony do zdjęcia przedstawionego poniżej.

 

 

Za pomocą specjalnego programu możemy sprawdzić czy linie dyfrakcyjne gwiazdy na naszym zdjęciu są odpowiednio ustawione a co się z tym wiąże, że udało nam się precyzyjnie ustawić ostrość.

 


 

Dodam jeszcze, że maskę używamy do ustawiania ostrości dla obiektów głębokiego nieba (DSO - Deep Sky Object ) takich jak mgławice, galaktyki, gromady. Nie wykorzystuje się jej do ustawiania ostrości na księżycu i planetach.

Zdejmujemy maskę, przestawiamy teleskop na wybrany obiekt i  voila, focimy!

 

1 komentarz:

  1. a ja gwiazdom jasnym chcę wykonać fotkę do 5-6 mag to cza też maskę użyć? posiadam CANON EOS 350D teleskop sky-watcher 200/1000 EQ5

    OdpowiedzUsuń