wtorek, 30 października 2012

V Zlot Miłośników Astronomii


Zatom 20-23.09.2012


Już po raz piąty miłośnicy astronomii spotykają się w Zatomiu. Ja byłem tam drugi raz. Był to chyba jak do tej pory zlot, z największą liczbą uczestników.Niebo w Zatomiu jest bajecznie ciemne. Na dowód tego kilka fotek.

A tu już nocne obserwacje i zmagania z astrofotografią. Muszę się pochwalić, że udało mi się tam zrobić ładne zdjęcie Galaktyki Trójkąta czyli M33.


Wspólne rozmowy na tematy nie koniecznie związane z astronomią w bardzo miłej atmosferze.

Jeden z wieczorów zaplanowany był dla dzieci szkolnych. Kolega Robert przygotował prezentację multimedialną oraz pokaz obiektów na niebie.Oczywiście nie mogło też zabraknąć ogniska kiełbasek i ... ...kiełbasek. Druga część powstawania ładnego zdjęcia w astrofotografii to obróbka materiału.

 

Na zdjęciach budowa ogromnego teleskopu z 22” lustrem. Niestety nie udało się spojrzeć przez to cudo. Mam nadzieję, że uda się to już w marcu 2013 na następnym zlocie.
Dzienne obserwacje słońca zdominowały ten zlot.
Wszystko za sprawą Meade 102/714mm triplet apo i do tego Coronado SM90 double stack (h-alpha) oraz filtr Cak Lunt B600. Chyba wszyscy zlotowicze, którzy mieli okazję spojrzeć przez ten sprzęt byli pod wrażeniem.


 
A oto fotki słońca zrobione właśnie tym sprzętem.


Jak widać na zlocie zagościły też lornetki. Ciekawy wykład na ich temat zaprezentował nam jeden ze zlotowiczów.

Była też prelekcja na temat powstawania i życia gwiazd. Przyznaje, że pokaz Tadeusza zrobił na mnie ogromne wrażenie.Całe to zamieszanie z Zatomiem to przez tego Pana po lewej. To on jest organizatorem tych zlotów. Trzeba przyznać, że robi kawał dobrej roboty!!!
1 komentarz: