niedziela, 21 października 2012

Montaż paralaktyczny


 
HEQ-5
 
 

Podstawą w astrofotografii jest dobrej klasy montaż paralaktyczny, który umożliwia śledzenie obiektów na niebie. Ten, który posiadam to HEQ-5 firmy Sky Watcher. Wyposażono go w lunetkę biegunową, dzięki której precyzyjnie można ustawić go na gwiazdę Polarną. 

Port Auto-Guide służy do precyzyjnego wyrównywania montażu podczas fotografii z kamerą śledzącą. Masa własna wraz ze statywem i przeciwwagami to 19,2kg. Na montażu za pomocą specjalnej szyny montażowej dovetail zawieszany jest cały osprzęt. Maksymalny udźwig ocenia się na 16kg. Montaże występują w dwóch wersjach SynTrek oraz SynScan.

Pilot GoTo SynScan to pełna i rozbudowana wersja umożliwiająca śledzenie i odnajdowanie obiektów na niebie. Baza danych zawiera 25 definiowalnych obiektów przez użytkownika jak również obiekty Messiera, NGC oraz IC (w sumie 13.436 obiektów). W pilocie zaprogramowano również bezproblemowe odnajdywanie planet czy Księżyca. Posiada on też porty PC do kontroli teleskopu za pomocą komputera. Niektórzy mówią, że HEQ-5 to minimum, które trzeba posiadać ażeby w ogóle myśleć o astrofotografii na przyzwoitym poziomie.
1 komentarz:

  1. I to się zgadza, aby focić bezstresowo to podstawa bezkonfliktowy montaż jakim jest już HEQ5.

    OdpowiedzUsuń